Siedem sposobów radzenia sobie z lękiem stomatologicznym dla zdenerwowanych pacjentów

Udostępnij:

Podsumowanie siedmiu wskazówek pomocnych w walce z lękiem stomatologicznym.

  • Nie wstydź się lęku przed dentystą ani nerwów - nie jesteś sam.
  • Nie ukrywaj swojego strachu przed dentystą
  • Zastanów się, co może pomóc w zmniejszeniu lęku przed dentystą
  • Pamiętaj, że pierwsza wizyta u dentysty to tylko badanie kontrolne
  • Wybierz porę, która zmniejszy lęk przed dentystą
  • Ustal regularne wizyty u dentysty od najmłodszych lat
  • Wybierz dentystę i higienistkę, z którymi dobrze się czujesz.

Lęk przed wizytą u dentysty jest bardzo powszechny, a u niektórych osób przybiera wręcz postać fobii stomatologicznej.

W Stanach Zjednoczonych - i nie ma powodu przypuszczać, że w Wielkiej Brytanii jest inaczej - aż 20% osób unika wizyt u dentysty z powodu tego lęku.

Jednak zaniechanie wizyty u dentysty może prowadzić do problemów, które pozostają bez kontroli. Te z kolei mogą mieć wpływ na zdrowie nie tylko jamy ustnej. Problemy z dziąsłami są na przykład powiązane z cukrzycą i innymi schorzeniami.

Co prawda wiedza o tym, że problemy ze zdrowiem jamy ustnej mogą mieć szerszy wpływ na zdrowie, może nie zmniejszyć Twojego niepokoju, więc poniżej przedstawiamy siedem rzeczy, które mogą go zmniejszyć.

1. Nie wstydź się, nie jesteś sam

Jeśli nie byłeś u dentysty przez jakiś czas (czy to kilka miesięcy, czy kilka lat), nie spotkasz się z dezaprobatą i poczuciem, że jesteś osądzany. Wręcz przeciwnie, jeśli będziemy świadomi, że masz pierwszą wizytę od wielu lat, nasz zespół postara się, aby to doświadczenie było pozytywne.

Naszym zawodowym przywilejem jest dbanie o zdrowie Twojej jamy ustnej i pomoc w powrocie do właściwej opieki stomatologicznej. Wiele osób przez wiele lat nie odwiedza dentysty i higienistki, czy to z powodu strachu, intensywnego trybu życia, czy też z powodu przeprowadzki i braku możliwości znalezienia nowego dentysty.

2. Nie ukrywaj swojego strachu przed dentystą

Jeśli cierpisz na lęk lub fobię stomatologiczną, już samo zarezerwowanie terminu wizyty i pojawienie się na niej jest osiągnięciem, nie musisz maskować swojego niepokoju i udawać, że wszystko jest w porządku. Poinformuj gabinet o tym, że się denerwujesz i porozmawiaj o wszelkich konkretnych obawach. Czy ból jest głównym powodem do niepokoju? Jeśli tak, można zastosować środki znieczulające, a także znieczulenie miejscowe. Być może pacjent miał w przeszłości negatywne doświadczenia stomatologiczne. Im więcej wiemy, tym lepiej możemy zadbać o to, aby wizyta przebiegła komfortowo. Możesz również ustalić sygnał, który da znać dentyście lub higienistce, że zaczynasz czuć się niekomfortowo, np. podniesienie ręki podczas leczenia lub badania może być sygnałem, że potrzebujesz przerwy.

3. Zastanów się, co może pomóc w zmniejszeniu lęku przed wizytą u dentysty.

Jakie drobne zmiany może wprowadzić gabinet stomatologiczny, aby pomóc pacjentowi poczuć się swobodnie? Czy pomocne byłoby puszczanie uspokajającej muzyki, czy może coś bardziej skłaniającego do refleksji (mieliśmy pacjentów, którzy lubili słuchać Radia 4, które koncentrowało się na złożonym problemie i pomagało im zapomnieć o wizycie u dentysty). Może się też okazać, że pomocne będą relaksujące zapachy. Niewielkie udogodnienia mogą sprawić, że wizyty będą znacznie mniejszym wyzwaniem dla niespokojnych pacjentów. Twój dentysta powinien być w stanie zarówno dostosować się do Twoich potrzeb, jak i zasugerować środki zaradcze, które pomogą Ci się uspokoić.

4. Pamiętaj, że pierwsza wizyta u dentysty to tylko badanie kontrolne.

Każdy pacjent z lękiem, który być może nie był u dentysty od lat, może sprowadzić wizytę do koszmarnego scenariusza, w wyniku którego będzie wymagał poważnego leczenia na miejscu. W rzeczywistości tak nie będzie. Zamiast tego pierwsza wizyta kontrolna będzie po prostu okazją do sprawdzenia stanu zębów i dziąseł oraz omówienia najlepszych opcji leczenia przed ich zastosowaniem. Możesz również potraktować tę pierwszą wizytę jako szansę na poznanie swojego dentysty lub higienistki - powinni oni wprowadzić Cię w stan spokoju i sprawić, że przyszłe wizyty będą o wiele łatwiejsze do przeprowadzenia.

5. Wybierz porę, która zmniejsza lęk przed dentystą

Umówienie się na wizytę na początku dnia może zmniejszyć niepokój - jeśli na przykład pacjent jest umówiony na 8.00 rano, to wizyta kończy się o 8.30 i nie ma już powodów do niepokoju, który mógłby dominować przez resztę dnia. Jest to lepsza opcja niż umówienie się na wizytę w późniejszej części dnia, kiedy to niepokój może narastać i rzutować na resztę zadań w ciągu dnia lub doprowadzić do odwołania umówionej wizyty. Można też umówić się na wizytę pod koniec dnia pracy, aby nie czuć się w pośpiechu wracając do pracy lub innych zobowiązań. Dopasuj godzinę spotkania do swoich potrzeb. Warto również zarezerwować wizytę jak najszybciej. Jeśli wybrałeś obiecujący gabinet dentystyczny i mają oni wolny termin w ciągu kilku najbliższych dni, dlaczego nie wybrać tego najbliższego i nie załatwić sprawy, zamiast ustalać termin na kilka tygodni w przyszłości, co może tylko zwiększyć Twój stres.

6. Ustalenie regularnych wizyt u dentysty od najmłodszych lat

Zaleca się, aby dzieci zaczęły chodzić do dentysty wraz z rodziną około pierwszych urodzin i regularnie się badać, tak aby wizyta u dentysty nigdy nie wydawała się czymś wielkim, a po prostu stała się częścią ich życia. Ta rada sprawdza się nawet w dorosłym życiu - najtrudniejsza dla osoby, która dawno nie była u dentysty, jest pierwsza wizyta. Potem wejdź w pewien schemat, regularnie się badaj, a wtedy zawsze będziesz wiedział, że dbasz o zdrowie jamy ustnej, a wizyty staną się rutyną, a nie powodem do paniki.

7. Wybierz dentystę i higienistkę, z którymi dobrze się czujesz

Nie musisz wybierać najbliższego dentysty lub higienistki, a wręcz przeciwnie - zdecydowanie nie powinieneś ich wybierać tylko dlatego, że znajdują się najbliżej Twojego domu. Przejrzyj opinie, zapytaj przyjaciół i kolegów, a nawet bądź otwarty, prosząc o radę - przyznaj się, że jesteś nerwowym pacjentem i sprawdź, co mówią o sposobie bycia swojego dentysty. Możesz także przeprowadzić badania przed wybraniem dentysty (lub jeśli Twój obecny dentysta nie robi nic, aby zmniejszyć niepokój, może poszukaj nowego!). Na wielu stronach internetowych można znaleźć informacje o stosowanych metodach oraz dowiedzieć się czegoś o poszczególnych członkach zespołu. Każdy gabinet powinien umożliwiać rozejrzenie się przed umówieniem się na wizytę - celem jest wyjaśnienie, że nie jest to przerażające miejsce pełne obojętnych ludzi w białych kitlach, ale nowoczesna, spokojna placówka, w której pracują pełni pasji, wykwalifikowani i przyjaźni specjaliści.

O gabinecie stomatologicznym

Witamy zdenerwowanych pacjentów

W The Dental Surgery w Londynie staramy się, aby każdy pacjent miał pozytywne doświadczenia. Świadczą o tym nasze referencje od pacjentów. Wszystkie one pochodzą z niezależnych, sprawdzonych opinii w Google.

"Naprawdę mnie uspokoiłeś i pomogłeś mi przezwyciężyć strach przed wizytą u dentysty! Pomiędzy wizytami minęło sporo czasu, a moje zęby są w znacznie lepszym stanie już po kilku wizytach."

"Uważam, że ta praktyka stomatologiczna jest genialna! Absolutnie niesamowity i przyjazny personel. Bolało mnie od 2 dni, a dentysta przyjął mnie już następnego dnia po zgłoszeniu się na wizytę.

Byli bardzo mili, przyjaźni i delikatni, a ich etyka zawodowa jest godna pochwały.

Zajęli się problemem i udzielili mi szczegółowych wyjaśnień na temat sytuacji i dalszej opieki. Gorąco polecam to miejsce moim przyjaciołom i rodzinie!".

Na naszej stronie możesz zwiedzić naszą praktykę, zapoznać się z biografiami każdego członka naszego zespołu, przechodząc do sekcji O nas, lub obejrzeć nasze filmy na YouTube, aby zapoznać się z naszą praktyką i zespołem.

Aby umówić się na następną wizytę u dentysty lub higienistki, zarezerwuj wizytęonline lub zadzwoń do nas pod numer 020 3909 1690.

Socialmedia

Warte uwagi

Koszt opieki stomatologicznej dla dzieci

  Jeśli jesteś rodzicem lub myślisz o tym, aby nim zostać, to zapewne zdajesz sobie sprawę z kosztów związanych z wychowaniem dziecka. Poza jedzeniem, ubraniami i innymi niezbędnymi...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .