Czy alergie sezonowe i katar sienny mogą mieć wpływ na stan jamy ustnej?

Udostępnij:

W Wielkiej Brytanii duża część populacji cierpi na alergie sezonowe i katar sienny - niektóre szacunki mówią, że problem ten dotyczy aż 13 milionów Brytyjczyków.

Niektóre ze sposobów, w jaki wpływa to na zdrowie człowieka, są oczywiste - cieknące oczy i nos, gromadzący się śluz i potencjalny ból zatok.

Ogólnie rzecz biorąc, jak wiedzą ci z nas, którzy cierpią z powodu kataru siennego, jest to dość przykre.

Co jednak ze zdrowiem jamy ustnej? Czy katar sienny lub inne alergie sezonowe mają wpływ na stan jamy ustnej?

Nic dziwnego, że fakt, iż katar sienny i podobne alergie mogą powodować tak okropne samopoczucie w okolicach nosa i ust, jest sygnałem, że może to mieć negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej.

Niekoniecznie mówimy tu o poważnych uszkodzeniach, ale jednak jest to wpływ. Wiedza o tym, w jaki sposób alergie oddziałują na zdrowie jamy ustnej, to połowa sukcesu w przeciwdziałaniu problemom, jakie mogą one powodować.

Dlaczego bolą mnie zęby, gdy pojawiają się alergie?

Jednym ze szczególnie zauważalnych problemów może być ból zębów, który może nie wydawać się oczywistym skutkiem ubocznym alergii, dopóki go nie doświadczysz.

Uczucie bolących zębów jest wynikiem nagromadzenia śluzu wypełniającego puste przestrzenie w zatokach, co w konsekwencji powoduje ucisk na korzenie zębów i może prowadzić do znacznego dyskomfortu.

Ból w jamie ustnej

Ból minie wraz z ustąpieniem alergii, ale przy katarze siennym utrzymującym się przez większą część wiosny i lata może to być niewielka pociecha.

Inne problemy związane są z brakiem śliny w jamie ustnej, co jest częstym produktem ubocznym kataru siennego i alergii sezonowych.

Ślina jest niezbędna do zwalczania bakterii, pomaga zapobiegać ubytkom i próchnicy; gdy tylko jej zabraknie, warunki w jamie ustnej zmieniają się na bardziej sprzyjające szybkiej produkcji złych bakterii.

Dlaczego alergie prowadzą do zmniejszenia wydzielania śliny? Jedną z głównych przyczyn jest to, że katar sienny prowadzi do częstszego oddychania przez usta, ponieważ nos jest zbyt zatkany, by ułatwić oddychanie. Oddychanie przez usta, zwłaszcza w nocy, prowadzi do suchości w ustach (kserostomii), a w konsekwencji do wystąpienia szeregu problemów z tym związanych.

Brak śliny i związany z tym wzrost liczby bakterii zwiększa prawdopodobieństwo powstawania ubytków i próchnicy. Jeśli problem nie zostanie skorygowany lub nie będzie monitorowany (nie zaniedbuj dobrych nawyków szczotkowania i nitkowania zębów!), może wzrosnąć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z dziąsłami - zarówno zapalenia dziąseł, jak i poważniejszego zapalenia przyzębia.

Nieświeży oddech jest kolejnym częstym niemiłym gościem, który wiąże się z suchością jamy ustnej i brakiem śliny.

Jak walczyć z alergiami

Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby, by ograniczyć wpływ kataru siennego i alergii na zdrowie jamy ustnej.

Przyjmowanie leków przeciwhistaminowych jest oczywistym początkiem i prawdopodobnie już o tym wiesz, jednakże, choć może to złagodzić niektóre objawy kataru siennego - na przykład zmniejszając nagromadzenie śluzu - to jednak nasila inne.

Leki przeciwhistaminowe, podobnie jak niektóre inne leki, mają tendencję do zmniejszania wydzielania śliny, co powoduje nasilenie problemów z suchością w jamie ustnej.

Aby temu przeciwdziałać, ważne jest popijanie wody przez cały dzień i stosowanie innych metod, które utrzymują usta wilgotne i pełne śliny.

Udawana ślina

Pomocne może być żucie gumy bez cukru, natomiast niektórzy ludzie decydują się na tak zwaną "sztuczną ślinę" - tabletki, spraye lub gumy do żucia, których zadaniem jest zwiększenie produkcji śliny, a tym samym zapobieganie okropnej suchości w ustach.

Mamy w sprzedaży Xylimelts, które są w pełni rozpuszczalnymi krążkami przylegającymi do jamy ustnej, zawierającymi aktywne składniki: ksylitol i gumę celulozową, które są powoli uwalniane w jamie ustnej, aby pomóc stymulować przepływ śliny (zob. tutaj więcej informacji).

Katar sienny i alergie sezonowe nie powinny powodować poważnych szkód dla zdrowia jamy ustnej, ale warto wiedzieć, jaki mogą mieć wpływ i co można zrobić, aby im przeciwdziałać.

Jeśli cierpisz na alergie, warto, abyś wspomniał o tym swojemu dentyście i higienistce, aby mogli oni na bieżąco kontrolować, czy istnieje potrzeba podjęcia dodatkowych działań - na przykład, osoba cierpiąca na silny katar sienny może chcieć dodatkowej wizyty u higienistki w celu usunięcia nagromadzonej płytki nazębnej pod koniec sezonu alergicznego.

Jeśli chcesz uzyskać poradę lub pomoc w zakresie zdrowia zębów, skontaktuj się z nami już dziś.

Socialmedia

Warte uwagi

Rodzinna stomatologia

Co robi dentysta rodzinny? Praca z dziećmi i młodzieżą wymaga cierpliwości i szczególnego rodzaju opieki. Jest to część tego, co odróżnia dentystę rodzinnego od lekarzy, którzy...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .