Jak dbać o higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym?

Udostępnij:

Zastanawiasz się, jak dbać o higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym?

Założenie aparatu ortodontycznego to inwestycja w Twoją przyszłość. Prawidłowo wyrównany uśmiech nie tylko wygląda fantastycznie, ale pomaga upewnić się, że Twoje zęby mogą pozostać tak silne i zdrowe, jak to tylko możliwe, i uniknąć niepotrzebnego zużycia. Prostowanie zębów może nawet zapobiegać ubytkom i próchnicy.

Dlaczego powinieneś utrzymywać higienę jamy ustnej na właściwym poziomie

Podczas gdy masz założony aparat ortodontyczny, jest absolutnie niezbędne, aby dobrze wykonywać swoją pracę szczotkując i nitkując zęby oraz utrzymywać zamki, druty i wszystkie akcesoria w czystości. Oto kilka dodatkowych powodów, które mogą pomóc Ci zmotywować się do utrzymania nieskazitelnej czystości podczas noszenia aparatu ortodontycznego:

Czyste, zdrowe zęby oraz świetne nawyki szczotkowania i nitkowania mogą pomóc w pozbyciu się aparatu ortodontycznego zgodnie z planem. Możesz być bardziej podatny na ubytki i obolałe, opuchnięte dziąsła, gdy masz aparat ortodontyczny. Slacking na domu szczotkowanie i nitkowanie rutyny może wymagać, aby wstrzymać swoje regularne korekty i spędzać czas martwiąc się o leczenie stomatologiczne, zamiast skupić się na wyrównanie swój uśmiech.

Twoje zęby będą wyglądać nieskazitelnie i idealnie w tym magicznym dniu, kiedy zdejmiesz swój aparat - LUB NIE. Czy kiedykolwiek zostawiłeś filiżankę na półce lub komodzie i pozwoliłeś, aby zebrał się kurz? A kiedy go podnosisz, widzisz, jak czysty był kiedyś? Dokładnie to samo dzieje się z zębami - tylko gorzej. Płytka nazębna i bakterie mogą gromadzić się i przylegać do powierzchni zębów. Plamy mogą się gromadzić i wnikać w zęby. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego zęby mogą być przebarwione (być może na stałe), a w miejscach, gdzie wcześniej znajdowały się zamki, będą widoczne kwadratowe przestrzenie.

Jak utrzymać higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym?

Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej w domu może wymagać kilku dodatkowych minut, gdy masz aparat ortodontyczny, ale rezultaty są całkowicie warte wysiłku. Oto jak to zrobić.

aparat na zęby

Krok 1: Uporządkuj swój sprzęt

Kiedy założysz aparat ortodontyczny, wrócisz do domu z zestawem pełnym materiałów, które ułatwią Ci życie z aparatem. Oto akcesoria do higieny jamy ustnej, bez których nie możesz żyć, gdy masz aparat ortodontyczny:

Szczoteczka Inter-Dental Brush - używaj jej do czyszczenia pomiędzy zamkami i pod drutami, aby wydobyć zanieczyszczenia i śmieci przed użyciem nici dentystycznej i szczoteczki. Można je kupić online, we wszystkich rodzajach opcji. Oto jeden z przykładów.

4-Tuft Interproximal Brush - mamy ją w zestawie, bo tak się zabawnie mówi. Żartuję - ta szczoteczka może naprawdę pomóc w czyszczeniu przestrzeni między zębami, jeśli masz luki lub przestrzenie. Sprawdza się również w czyszczeniu wokół zamków i innych aparatów stałych, w tym wokół stałych aparatów retencyjnych.

Nić dentystyczna i nawlekacz nici - używaj ich tak jak igły i nici, aby wprowadzić nić między zęby.

Szczoteczka do zębów - tak, stara dobra szczoteczka z miękkim włosiem. Istnieją wszelkiego rodzaju wymyślne, ustawione pod kątem modele i szczoteczki z wbudowaną szczoteczką do przestrzeni międzyzębowych, ale zwykła szczoteczka do zębów sprawdzi się doskonale. Uwaga: może zaistnieć potrzeba częstszej wymiany szczoteczki do zębów, gdy masz aparat ortodontyczny. Zamki mogą powodować dodatkowe zużycie. Zwracaj uwagę na swoją szczoteczkę i wymień ją, gdy zacznie wyglądać na zużytą.

Krok 2: Czyszczenie pomiędzy (za każdym razem)

Teraz jesteś gotowy do działania. Zacznij od użycia szczoteczki międzyzębowej, aby usunąć duże kawałki gruzu i inne rzeczy spod łuków zębowych i wokół zamków. Przesuwaj szczoteczkę pomiędzy każdym zestawem zamków, wokół jamy ustnej. Zacznij od jednej strony, od góry lub od dołu, i pracuj wokół ust. Możesz użyć lusterka, aby sprawdzić, czy nie przeoczyłeś niczego w tylnych zębach.

Krok 3: Nitka dentystyczna (raz dziennie)

Użyj przyrządu do nawlekania nici dentystycznej, aby przeciągnąć ją za łukiem zębowym. Delikatnie pociągnij nić aż do linii dziąseł i przesuwaj ją dookoła. Nie zacinaj jej, bądź delikatny dla swoich dziąseł. Zacznij od jednej strony i pracuj dookoła. Upewnij się, że dostałaś się między wszystkie zęby.

Krok 4: Szczotkowanie (za każdym razem)

Używaj tylko miękkiej szczoteczki do zębów. Nie ma potrzeby, aby szczotkować zęby mocniej, gdy masz aparat ortodontyczny - zamiast tego użyj kątów, aby wykonać pracę za Ciebie. Pochyl szczoteczkę pod kątem, aby dotarła do powierzchni zębów i szczotkuj je płynnymi, okrężnymi ruchami. Nie przesuwaj szczoteczki tam i z powrotem ani nie naciskaj zbyt mocno - możesz podrażnić dziąsła, a nawet spowodować nadwrażliwość zębów lub niepotrzebne ścieranie szkliwa. Możesz użyć szczoteczki międzyzębowej, aby pomóc w czyszczeniu zębów z lukami lub przestrzeniami, lub aby upewnić się, że dotarłeś w pobliże aparatów lub retainerów. Stosuj systematyczne podejście - zacznij od jednej strony jamy ustnej, górnej lub dolnej, a następnie przejdź na drugą stronę. W ten sposób nie przeoczysz żadnego miejsca.

Krok 5: Sprawdź swój uśmiech (za każdym razem, z dumą)

Użyj lusterka, aby sprawdzić, co dzieje się za Twoimi zębami i z tyłu, aby upewnić się, że dobrze wykonałaś swoją pracę. Ten krok jest również krytyczny, jeśli planujesz się uśmiechać - nie chcesz przecież wyjść z czymś między zębami! Przy odrobinie dodatkowego wysiłku i odpowiednim wyposażeniu możesz mieć pewność, że Twoje zęby są czyste i będą wyglądały jak najlepiej podczas noszenia aparatu, a także będą wspaniałe, kiedy przyjdzie czas na jego zdjęcie.

Socialmedia

Warte uwagi

Jak pomóc dziecku zachować zdrowie w szkole

  Jako rodzic, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że twoje dzieci mogą być trochę... zaraźliwe. A teraz wyobraź sobie swoje dziecko pomnożone przez sto dzieci. Nic dziwnego, że tak...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .