Jak dbać o higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym?

Udostępnij:

Zastanawiasz się, jak dbać o higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym?

Założenie aparatu ortodontycznego to inwestycja w Twoją przyszłość. Prawidłowo wyrównany uśmiech nie tylko wygląda fantastycznie, ale pomaga upewnić się, że Twoje zęby mogą pozostać tak silne i zdrowe, jak to tylko możliwe, i uniknąć niepotrzebnego zużycia. Prostowanie zębów może nawet zapobiegać ubytkom i próchnicy.

Dlaczego powinieneś utrzymywać higienę jamy ustnej na właściwym poziomie

Podczas gdy masz założony aparat ortodontyczny, jest absolutnie niezbędne, aby dobrze wykonywać swoją pracę szczotkując i nitkując zęby oraz utrzymywać zamki, druty i wszystkie akcesoria w czystości. Oto kilka dodatkowych powodów, które mogą pomóc Ci zmotywować się do utrzymania nieskazitelnej czystości podczas noszenia aparatu ortodontycznego:

Czyste, zdrowe zęby oraz świetne nawyki szczotkowania i nitkowania mogą pomóc w pozbyciu się aparatu ortodontycznego zgodnie z planem. Możesz być bardziej podatny na ubytki i obolałe, opuchnięte dziąsła, gdy masz aparat ortodontyczny. Slacking na domu szczotkowanie i nitkowanie rutyny może wymagać, aby wstrzymać swoje regularne korekty i spędzać czas martwiąc się o leczenie stomatologiczne, zamiast skupić się na wyrównanie swój uśmiech.

Twoje zęby będą wyglądać nieskazitelnie i idealnie w tym magicznym dniu, kiedy zdejmiesz swój aparat - LUB NIE. Czy kiedykolwiek zostawiłeś filiżankę na półce lub komodzie i pozwoliłeś, aby zebrał się kurz? A kiedy go podnosisz, widzisz, jak czysty był kiedyś? Dokładnie to samo dzieje się z zębami - tylko gorzej. Płytka nazębna i bakterie mogą gromadzić się i przylegać do powierzchni zębów. Plamy mogą się gromadzić i wnikać w zęby. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego zęby mogą być przebarwione (być może na stałe), a w miejscach, gdzie wcześniej znajdowały się zamki, będą widoczne kwadratowe przestrzenie.

Jak utrzymać higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym?

Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej w domu może wymagać kilku dodatkowych minut, gdy masz aparat ortodontyczny, ale rezultaty są całkowicie warte wysiłku. Oto jak to zrobić.

aparat na zęby

Krok 1: Uporządkuj swój sprzęt

Kiedy założysz aparat ortodontyczny, wrócisz do domu z zestawem pełnym materiałów, które ułatwią Ci życie z aparatem. Oto akcesoria do higieny jamy ustnej, bez których nie możesz żyć, gdy masz aparat ortodontyczny:

Szczoteczka Inter-Dental Brush - używaj jej do czyszczenia pomiędzy zamkami i pod drutami, aby wydobyć zanieczyszczenia i śmieci przed użyciem nici dentystycznej i szczoteczki. Można je kupić online, we wszystkich rodzajach opcji. Oto jeden z przykładów.

4-Tuft Interproximal Brush - mamy ją w zestawie, bo tak się zabawnie mówi. Żartuję - ta szczoteczka może naprawdę pomóc w czyszczeniu przestrzeni między zębami, jeśli masz luki lub przestrzenie. Sprawdza się również w czyszczeniu wokół zamków i innych aparatów stałych, w tym wokół stałych aparatów retencyjnych.

Nić dentystyczna i nawlekacz nici - używaj ich tak jak igły i nici, aby wprowadzić nić między zęby.

Szczoteczka do zębów - tak, stara dobra szczoteczka z miękkim włosiem. Istnieją wszelkiego rodzaju wymyślne, ustawione pod kątem modele i szczoteczki z wbudowaną szczoteczką do przestrzeni międzyzębowych, ale zwykła szczoteczka do zębów sprawdzi się doskonale. Uwaga: może zaistnieć potrzeba częstszej wymiany szczoteczki do zębów, gdy masz aparat ortodontyczny. Zamki mogą powodować dodatkowe zużycie. Zwracaj uwagę na swoją szczoteczkę i wymień ją, gdy zacznie wyglądać na zużytą.

Krok 2: Czyszczenie pomiędzy (za każdym razem)

Teraz jesteś gotowy do działania. Zacznij od użycia szczoteczki międzyzębowej, aby usunąć duże kawałki gruzu i inne rzeczy spod łuków zębowych i wokół zamków. Przesuwaj szczoteczkę pomiędzy każdym zestawem zamków, wokół jamy ustnej. Zacznij od jednej strony, od góry lub od dołu, i pracuj wokół ust. Możesz użyć lusterka, aby sprawdzić, czy nie przeoczyłeś niczego w tylnych zębach.

Krok 3: Nitka dentystyczna (raz dziennie)

Użyj przyrządu do nawlekania nici dentystycznej, aby przeciągnąć ją za łukiem zębowym. Delikatnie pociągnij nić aż do linii dziąseł i przesuwaj ją dookoła. Nie zacinaj jej, bądź delikatny dla swoich dziąseł. Zacznij od jednej strony i pracuj dookoła. Upewnij się, że dostałaś się między wszystkie zęby.

Krok 4: Szczotkowanie (za każdym razem)

Używaj tylko miękkiej szczoteczki do zębów. Nie ma potrzeby, aby szczotkować zęby mocniej, gdy masz aparat ortodontyczny - zamiast tego użyj kątów, aby wykonać pracę za Ciebie. Pochyl szczoteczkę pod kątem, aby dotarła do powierzchni zębów i szczotkuj je płynnymi, okrężnymi ruchami. Nie przesuwaj szczoteczki tam i z powrotem ani nie naciskaj zbyt mocno - możesz podrażnić dziąsła, a nawet spowodować nadwrażliwość zębów lub niepotrzebne ścieranie szkliwa. Możesz użyć szczoteczki międzyzębowej, aby pomóc w czyszczeniu zębów z lukami lub przestrzeniami, lub aby upewnić się, że dotarłeś w pobliże aparatów lub retainerów. Stosuj systematyczne podejście - zacznij od jednej strony jamy ustnej, górnej lub dolnej, a następnie przejdź na drugą stronę. W ten sposób nie przeoczysz żadnego miejsca.

Krok 5: Sprawdź swój uśmiech (za każdym razem, z dumą)

Użyj lusterka, aby sprawdzić, co dzieje się za Twoimi zębami i z tyłu, aby upewnić się, że dobrze wykonałaś swoją pracę. Ten krok jest również krytyczny, jeśli planujesz się uśmiechać - nie chcesz przecież wyjść z czymś między zębami! Przy odrobinie dodatkowego wysiłku i odpowiednim wyposażeniu możesz mieć pewność, że Twoje zęby są czyste i będą wyglądały jak najlepiej podczas noszenia aparatu, a także będą wspaniałe, kiedy przyjdzie czas na jego zdjęcie.

Socialmedia

Warte uwagi

Diastema - jak ją usunąć? Likwidacja diastemy

Diastema to fachowe określenie przerwy między zębami, górnymi jedynkami. I nie zawsze jest to problem wyłącznie natury estetycznej. Diastema może doprowadzić do problemów z mową, wad...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .