Nieświeży oddech jest powszechną dolegliwością, ale fakt, że wielu cierpi na tę przypadłość, nie ogranicza jej wpływu na jednostkę.

Znany również jako halitoza, nieświeży oddech został uznany za trzeci najgorszy zapach w Wielkiej Brytanii w badaniu przeprowadzonym w 2013 roku, wyprzedzany jedynie przez dziecięce kupy i zapach kanalizacji w upalny dzień.

Nieświeży oddech nie jest czymś, z czym trzeba nauczyć się żyć, ani czymś, co należy ignorować, ponieważ może on również wskazywać na leżące u jego podstaw problemy zdrowotne.

Co powoduje nieświeży oddech i jak można go poprawić? Przyjrzyjmy się...

Nieświeży oddech: Dieta

To, co jesz i pijesz, ma wpływ na jakość Twojego oddechu.

W osobnym poście szczegółowo omówimy te produkty żywnościowe, które mogą powodować nieświeży oddech, a także inne produkty dietetyczne, które mogą pomóc w neutralizacji nieprzyjemnego zapachu.

Żywność odwadniająca

Niektóre pokarmy i napoje odwadniają jamę ustną. Herbata, kawa i alkohol należą do tej kategorii. Ślina jest kluczem do wypłukiwania "złych" bakterii z jamy ustnej. Kiedy jama ustna wysycha, a produkcja śliny spowalnia, bakterie powodujące nieświeży oddech rozwijają się i mnożą.

Śmierdzące pokarmy

Żywność o ostrym zapachu jest oczywistym winowajcą; dodawanie czosnku do każdego posiłku jest częstą przyczyną nieświeżego oddechu. Inne potencjalne problemy to dieta bogata w białko, pokarmy kwaśne i bogate w cukier. Bakterie naturalnie występujące w jamie ustnej żywią się tymi pokarmami, zamieniając dobre jedzenie w nieprzyjemny zapach.

Słaba higiena jamy ustnej

Nieświeży oddech jest zazwyczaj spowodowany nagromadzeniem bakterii w jamie ustnej, co często jest wynikiem nieskutecznej higieny jamy ustnej.

Nie musi to oznaczać całkowitego zaniedbania zdrowia jamy ustnej, wystarczy pominięcie jednego dnia szczotkowania, niestosowanie odpowiednich technik lub zaniedbywanie pewnych obszarów jamy ustnej, aby bakterie gromadziły się z czasem. Bakterie jamy ustnej namnażają się co pięć godzin, a więc czeka nas nieustanna walka!

Dla utrzymania dobrego stanu zdrowia jamy ustnej istotne jest szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, przez co najmniej dwie minuty za każdym razem, przy użyciu dobrej jakości szczoteczki (najlepiej elektrycznej) i pasty do zębów - takiej, która zawiera dużo fluoru.

Rutyna jamy ustnej powinna również obejmować codzienne nitkowanie zębów i stosowanie szczoteczek międzyzębowych. (Zobacz nasze wskazówki wideo tutaj)

Jeśli wykonujesz wszystkie powyższe czynności, a mimo to nadal odczuwasz nieświeży oddech, być może nadszedł czas, aby zająć się językiem - bakterie mogą gromadzić się na języku i powodować nieprzyjemny zapach. Zainwestuj w skrobaczkę do języka lub pamiętaj, aby również szczotkować język.

Prawidłowa rutyna higieny jamy ustnej obejmuje również to, czego nie powinieneś robić - nie płucz zębów zaraz po ich umyciu, ponieważ może to po prostu zniweczyć korzyści płynące ze stosowania pasty z fluorem, i nie szczotkuj zębów zbyt mocno. Oto 10 błędów, które możesz popełniać podczas szczotkowania zębów.

Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że płyn do płukania ust zapewni Ci lepszy oddech, jednak większość płynów do płukania ust po prostu maskuje zapach. Zamiast tego szukaj takich, które aktywnie neutralizują nieświeży oddech, jak CB 12.

Nie dbasz o nawilżenie ust

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla zdrowia jamy ustnej w ciągu dnia, jest utrzymywanie jej nawodnionej.

Zawsze miej przy sobie wodę, butelkę do popijania i żuj gumę bez cukru, aby stymulować produkcję śliny.

Te dwie proste wskazówki pomogą utrzymać odpowiedni poziom śliny - najlepszej naturalnej obrony przed nieświeżym oddechem.

Uwaga: Upewnij się, że guma nie zawiera cukru - cukier jest substancją, na której rozwijają się "złe" bakterie, więc żucie gumy o wysokiej zawartości cukru jest szkodliwe dla nich samych. Uważaj także na dodawanie plasterków cytryny lub pomarańczy do wody, ponieważ kwasy cytrynowe mogą uszkadzać szkliwo zębów.

Palenie

Palenie papierosów znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nieświeżego oddechu.

Palenie nie tylko wysusza jamę ustną, powodując nieświeży oddech z powodów wymienionych powyżej, ale również substancje chemiczne zawarte w nikotynie mogą przyczyniać się do powstawania przykrego zapachu.

Palenie może również zabarwić język, powodując to, co często opisuje się jako "futrzasty" język, co również prowadzi do nieświeżego oddechu.

Co gorsza, wiele osób palących nie zdaje sobie sprawy ze swojego nieświeżego oddechu, ponieważ nadmierne palenie może prowadzić do utraty zmysłu powonienia.

Podstawowe problemy zdrowotne

W Wielkiej Brytanii większość dorosłych osób na pewnym etapie swojego życia cierpi na choroby dziąseł - prawdopodobnie jest to uleczalne zapalenie dziąseł, a nie zapalenie przyzębia, które prowadzi do erozji kości.

Nierozwiązane problemy, takie jak choroby dziąseł, znaczna próchnica lub chwiejące się zęby dorosłych, mogą być przyczyną nieświeżego oddechu, ale nieświeży oddech sam w sobie może być również objawem tych problemów.

Ostatecznie nie ma znaczenia, jak na to spojrzeć - niezależnie od tego, czy skupiamy się na przyczynie, czy na skutkach, mamy do czynienia z problemem, który wymaga leczenia.

Jeśli nieświeży oddech jest wynikiem poważniejszego problemu, żadna ilość szczotkowania i nitkowania zębów go nie rozwiąże, nawet jeśli uda Ci się na jakiś czas zamaskować nieświeży oddech.

Niezdrowa dieta

Jeśli niedawno przeszedłeś na dietę i zauważyłeś pogorszenie się Twojego oddechu, oba te problemy mogą być ze sobą powiązane.

Dieta, a zwłaszcza gwałtowne odchudzanie, może zmusić organizm do wytwarzania energii na różne sposoby - jednym z przykładów może być zużywanie białka, co powoduje powstawanie ketonów o ostrym zapachu.

Restrykcyjne diety nie są zdrowe i należy ich unikać z wielu powodów, a wpływ na zdrowie jamy ustnej jest tylko jednym z nich.

Niektóre leki

Niektóre leki, takie jak leki przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne, moczopędne, przeciwgrzybiczne, pigułki antykoncepcyjne, a nawet niektóre suplementy witaminowe mogą zmienić sposób, w jaki Twój organizm radzi sobie z pewnymi bakteriami, a w przypadku jamy ustnej oznacza to zwiększone ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i towarzyszącego im nieświeżego oddechu.

Istniejące schorzenia

Niektóre schorzenia, zwłaszcza te związane z jamą ustną i gardłem, mogą wpływać na oddech.

Na przykład ktoś, kto cierpi na zapalenie migdałków, będzie miał większe prawdopodobieństwo wystąpienia nieświeżego oddechu z powodu nagromadzenia bakterii.

Jeśli nieświeży oddech wydaje się być związany z takim schorzeniem, warto sprawdzić, czy utrzymuje się on po jego wyleczeniu.

W niektórych przypadkach określenie przyczyny nieświeżego oddechu może być łatwe, jednak w wielu sytuacjach konieczna jest pomoc stomatologa, który zdiagnozuje przyczynę i zapewni odpowiednie porady i leczenie.

Rola specjalisty stomatologa

Istnieje wiele sposobów zapobiegania, unikania lub minimalizowania nieświeżego oddechu, ale istnieje też wiele możliwych przyczyn i często nie da się ich zdiagnozować w domu. Jeśli skuteczna higiena jamy ustnej i odpowiednia dieta nadal nie pomagają w poprawie Twojego oddechu, być może nadszedł czas na wizytę u dentysty i higienistki, którzy będą w stanie ocenić ogólny stan zdrowia jamy ustnej w połączeniu z Twoim stylem życia i zapewnić leczenie dostosowane do Twoich potrzeb, aby ułatwić Ci powrót do lepiej pachnącego oddechu.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia jamy ustnej, nie wahaj się odwiedzić nasz zespół w The Dental Surgery w Londynie, nasza reputacja, jak wynika z niezależnych recenzji jest wybitna i jesteśmy dumni z naszej opieki nad pacjentem.

Zarezerwuj online lub zadzwoń do nas na 020 3909 1690

Socialmedia

Warte uwagi

Zalety i wady profesjonalnego wybielania zębów

Wybielanie zębów to proces zachodzący na powierzchni szkliwa w formie utleniania, widocznie rozjaśniający odcień zębów jedynie w gabinecie specjalistycznym możliwe będzie prawidłowe...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .