5 wskazówek, jak nie dopuścić do tego, by pierwsza wizyta dziecka u dentysty stała się koszmarem

Udostępnij:

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdrowie zębów - nie tylko po to, aby zapobiec nieświeżemu oddechowi i utrzymać choroby jamy ustnej na dystans, ale także z kosmetycznego punktu widzenia. Wspaniały uśmiech jest jedną z najważniejszych rzeczy, które inni ludzie zauważają o Tobie. Jest to ogromny atut i należy o niego odpowiednio dbać od najmłodszych lat.

Zapewnij więc swojemu dziecku najlepszy start w życiu, dbając o to, aby nawiązało ono dobrą relację ze swoim dentystą. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby wprowadzić swoje dziecko na właściwą drogę do doskonałości zdrowia jamy ustnej na całe życie i zapobiec sytuacji, w której pierwsza wizyta dziecka u dentysty stanie się koszmarem.

1: Zacznij wcześnie

Nigdy nie jest za wcześnie, aby przyzwyczaić dziecko do regularnego dbania o zdrowie jamy ustnej. Jedną z pierwszych i najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest upewnienie się, że dziecko widzi, jak sama przeprowadzasz rutynowe zabiegi stomatologiczne. Wyjaśnij mu prostym językiem, co robisz i dlaczego. Dzieci uwielbiają naśladować i będą się uczyć, obserwując i naśladując Ciebie.

Skorzystaj z produktów do pielęgnacji zębów zaprojektowanych z myślą o dzieciach, aby zachęcić je do dbania o zdrowie jamy ustnej. Wszystko, od świecących szczoteczek do zębów po iskrzącą pastę, sprawi, że dbanie o zęby stanie się zabawą, zachęcającą do zdrowych nawyków, które pozwolą im odnosić sukcesy przez całe życie.

Gdy tylko u Twojego dziecka pojawi się pierwszy ząbek, jest to odpowiedni moment, aby umówić się na wizytę u dentysty. Jeśli pierwsza wizyta dziecka u dentysty nie wiąże się z niczym więcej niż z zaglądaniem przez dentystę do jamy ustnej, prawdopodobnie będzie ono miało dobre doświadczenia i z chęcią odwiedzi go ponownie. Wielu dentystów ma nawet swoją nazwę dla tego rodzaju wizyt: wizyta "szczęśliwa" lub wizyta "z uśmiechem". Zbyt często jedyne doświadczenia dziecka z dentystą to te, kiedy coś jest nie tak lub coś je boli. Jeśli są przyzwyczajone do chodzenia do dentysty, gdy wszystko jest w porządku i jest to część normalnej rutyny, mogą doświadczyć wizyty u dentysty bez kojarzenia jej wyłącznie z negatywnymi uczuciami.

2: Porozmawiaj z dzieckiem o wizytach u dentysty

Ważne jest, aby otwarcie i szczerze porozmawiać z dzieckiem o wizycie u dentysty, ponieważ strach przed nieznanym może sprawić, że dziecko będzie odczuwać niepokój. Pamiętaj, aby odpowiadać na pytania zadawane przez dziecko, ale nie odpowiadaj zbyt szczegółowo, ponieważ czasami może to sprawić, że dziecko będzie bardziej zdenerwowane.

Dziecko może chcieć wiedzieć, czym zajmuje się dentysta lub co dzieje się w gabinecie dentystycznym, albo dowiedzieć się o konkretnych zabiegach wykonywanych przez dentystę, takich jak czyszczenie zębów, sprawdzanie, czy nie ma ubytków i stosowanie fluoru. We wszystkich przypadkach odpowiadaj tak prosto i szczerze, jak tylko potrafisz, bez wdawania się w szczegóły na temat rzeczy, które zwykle wywołują strach, takich jak igły czy ból.

Nie chcesz ich przestraszyć ani używać słów, których nie rozumieją. Tak więc, zachowaj prostotę, wyjaśniając, że lubimy dentystów i że dentysta jest miłą osobą, która upewnia się, że zęby pozostają zdrowe, co jest konieczne do jedzenia wszystkich tych pięknych pokarmów i utrzymania zdrowych zębów przez długi czas.

3: Spraw, aby doświadczenie było zabawne i ekscytujące

Jedno z badań wykazało, że 42% dzieci odczuwa niepokój przed wizytą u dentysty, dlatego rodzice mogą zrobić więcej, aby pomóc dzieciom poczuć się o wiele pewniej podczas wizyty u dentysty.

Opracowanie różnych strategii, które sprawią, że wizyta u dentysty będzie zabawna i ekscytująca, przyniesie korzyści zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku. Dzieci są z natury ciekawskie, więc sprawdź w Internecie zdjęcia gabinetów dentystycznych i porozmawiaj o ich wyposażeniu - nawet fotel dentystyczny, który pochyla się, podnosi i opada za naciśnięciem przycisku, będzie dla dzieci zabawny i fascynujący.

Jeśli Twoje dziecko lubi udawać, to "udawanie" wizyty u dentysty w domu jest świetnym sposobem, aby oswoić je z tym pomysłem. Na zmianę wcielaj się w rolę pacjenta i lekarza. Kiedy nadejdzie Twoja kolej na bycie pacjentem, pamiętaj, aby porozmawiać o tym, o ile lepiej i czyściej czujesz się pod koniec udawanej wizyty, i podziękować za wspaniałą kontrolę.

Innym czynnikiem motywującym może być pozwolenie dziecku na zdobycie złotych gwiazdek na karcie raportowej lub nagrodzenie go nową zabawką lub smakołykiem po wizycie. Pozwól dziecku podejmować samodzielne decyzje w gabinecie dentystycznym. Na przykład, jeśli dentysta ma do wyboru pasty o różnych smakach, pozwól dziecku wybrać tę, która mu się podoba.

4: Mądrze wybierz dentystę na pierwszą wizytę

Wybór odpowiedniego dentysty, który zadba o zdrowie zębów Twojego dziecka, nada ton jego kontaktom z dentystami przez resztę życia, zapewniając wyrobienie zdrowych nawyków na całe życie.

Rodzice często zadają sobie pytanie, czy zabrać dziecko do specjalisty stomatologa dziecięcego, czy do dentysty rodzinnego. Istnieją plusy i minusy obu tych rozwiązań, ale w przypadku regularnej, codziennej opieki stomatologicznej Twój ogólny, rodzinny dentysta będzie prawdopodobnie dobrym wyborem, jeśli jesteś zadowolony z jego usług.

Jeśli jednak Twoje dziecko wymaga specjalistycznej opieki stomatologicznej, to usługi stomatologa dziecięcego będą miały pierwszorzędne znaczenie przy podejmowaniu decyzji o najbardziej odpowiednich opcjach leczenia. Na przykład, jeśli Twoje dziecko ulegnie wypadkowi i uszkodzi ząb, jaki jest najlepszy sposób postępowania? Usuwanie zębów mądrości, mosty i protezy mogą działać dla dorosłych, ale czy są realistyczne dla dzieci? Stomatolog dziecięcy posiada niezbędną wiedzę, aby pracować z Tobą nad tym, co jest najlepsze dla Twojego dziecka na danym etapie rozwoju.

5: Zachowaj pozytywne nastawienie

Prawdopodobnie można powiedzieć, że większość z nas nie lubi chodzić do dentysty, ale jeśli rodzice są zdenerwowani lub boją się chodzić do dentysty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odbije się to na ich dzieciach. Jeśli masz fobię stomatologiczną, musisz nauczyć się, jak radzić sobie z lękiem, aby nie przenosić lęku przed dentystą na swoje dzieci.

Unikaj omawiania z dziećmi negatywnych historii związanych z wizytami u dentysty i podkreślaj wszystkie pozytywne doświadczenia. Nie bój się rozmawiać z dentystą na temat niepokoju dziecka. Jako specjaliści w dziedzinie stomatologii są oni przyzwyczajeni do bojaźliwych pacjentów i zrobią wszystko, co w ich mocy, aby uspokoić dziecko.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty nie musi być koszmarem. Wczesne rozpoczęcie, zaangażowanie dziecka w opiekę nad nim i sprawienie, że doświadczenie będzie pozytywne i zabawne, to długa droga do upewnienia się, że dziecko pozytywnie rozpocznie rutynę dbania o zdrowie jamy ustnej. Te proste wskazówki sprawią, że Twoje dziecko przyjmie na całe życie dobre nawyki w zakresie zdrowia jamy ustnej, które będą mu towarzyszyć aż do późnej starości.

Odniesienia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5586557/

Ta treść nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady dentystycznej, diagnozy lub leczenia. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących zdrowia jamy ustnej zawsze należy zwrócić się o poradę do dentysty.

Socialmedia

Warte uwagi

Jak stres wpływa na zdrowie jamy ustnej

Ponieważ kwiecień jest Miesiącem Świadomości Stresu, warto przyjrzeć się roli, jaką stres odgrywa w zdrowiu jamy ustnej. na rolę, jaką stres odgrywa w zdrowiu jamy ustnej. Ciągły stres...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .