Zaktualizowano: 2/21/2020

Podczas Super Bowl na ekranie każdego telewizora często pojawiają się obrazy krzepkich graczy, którzy wkładają i wyjmują ochraniacze na zęby pomiędzy kolejnymi meczami. Większość z nas nie zastanawia się nad tym urządzeniem ochronnym, ale być może masz więcej powodów, by rozważyć jego założenie, niż wcześniej sądziłeś.

Chroń swoje usta podczas uprawiania sportu

Teraz, po zakończeniu Super Bowl, dzieci w całym kraju w pośpiechu zapisują się na wiosenne mecze piłki nożnej. Jednak mogą one wyrządzić pewne trwałe szkody w ich ustach, jeśli ich zęby nie są w pełni chronione. Dotyczy to zarówno zębów mlecznych, jak i stałych!

Niezależnie od tego, czy od czasu do czasu zgrzytasz zębami w nocy, czy też uprawiasz sporty kontaktowe, ochraniacz na zęby może pomóc chronić nie tylko Twoje zęby, ale także ich otoczenie. Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne twierdzi, że sportowcy są 60 razy bardziej narażeni na uszkodzenie zębów, gdy nie noszą ochraniaczy.

Nawet jeśli prawdopodobieństwo uderzenia o podłoże podczas gry jest niewielkie, w przypadku wielu dyscyplin sportowych ryzyko urazu zębów jest wysokie ze względu na ich wyposażenie. Rakietka, tenis, koszykówka i wiele innych sportów może uszkodzić zęby w takim samym stopniu, jak rakieta czy piłka.

Co to jest ochraniacz na zęby?

Na stronie 1Dental.com znajduje się pomocny artykuł na temat ochraniaczy na zęby, w tym o tym, dlaczego należy je nosić. Istnieje kilka rodzajów ochraniaczy, skąd więc wiadomo, jaki wybrać? Ten artykuł wyjaśnia to w skrócie. Oto, na co należy zwrócić uwagę:

Jakie są dostępne rodzaje ochraniaczy na zęby?

    Stockowe - Stockowe ochraniacze są dość tanie, zwłaszcza z ubezpieczeniem, i są gotowe do założenia. Często jednak nie są one odpowiednio dopasowane i mogą być nieporęczne, co powoduje trudności z oddychaniem i mówieniem. Boil and Bite - są one dostępne w wielu sklepach sportowych. Zazwyczaj pasują lepiej niż ochraniacze z zapasów. Muszą one być zmiękczone w wodzie, a następnie umieścić na uśmiech, aby dostosować się do kształtu. Jeśli nie jesteś ostrożny, aby postępować zgodnie z instrukcjami, to może nie pasować prawidłowo. Custom-Fitted - Te są wykonane przez dentystę specjalnie dla Ciebie. Kosztują najwięcej, ale jeśli masz ubezpieczenie, które Ci pomoże, powinny pasować lepiej niż wszystko, co możesz dostać w sklepie.

Czy z aparatem ortodontycznym należy nosić ochraniacz na zęby?

Ochraniacze na zęby są szczególnie ważne dla osób noszących aparaty ortodontyczne lub mosty. Uderzenie w twarz może uszkodzić zamki lub inne elementy ortodontyczne. Mogą one również stanowić barierę pomiędzy aparatem ortodontycznym a policzkiem lub wargami. Ogranicza to ryzyko urazów tkanek miękkich. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem osłony, porozmawiaj ze swoim dentystą lub ortodontą, aby dowiedzieć się, co zapewni najlepszą ochronę. Jeśli masz aparat na dolnych zębach, mogą oni zasugerować stosowanie go również na tych zębach. Nie noś retainerów ani innych wyjmowanych aparatów podczas uprawiania sportów kontaktowych. Jeśli doznasz urazu jamy ustnej, ubezpieczenie może pomóc w pokryciu kosztów leczenia.

Jeśli Ty lub Twoje dzieci uprawiacie sport lub nawet zgrzytacie lub zaciskacie zęby, być może warto rozważyć założenie ochraniacza na zęby. Nie jest to może zbyt efektowne, ale uraz jamy ustnej jest jeszcze mniej efektowny. Potraktuj to jako inwestycję w swój przyszły uśmiech.

Aby dowiedzieć się więcej o szkodliwości zgrzytania zębami, przeczytaj artykuł na blogu Sane Dentist zatytułowany "Trzy powody, dla których potrzebujesz ochraniacza na zęby w przypadku bruksizmu".

Socialmedia

Warte uwagi

Rodzinna stomatologia

Co robi dentysta rodzinny? Praca z dziećmi i młodzieżą wymaga cierpliwości i szczególnego rodzaju opieki. Jest to część tego, co odróżnia dentystę rodzinnego od lekarzy, którzy...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .