Nagły wypadek dentystyczny może stanowić potencjalnie traumatyczne przeżycie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Może on przybrać wiele form, od drobnych uszkodzeń zębów i bólu zębów do poważniejszych problemów, takich jak wybijany ząb czy złamana szczęka.

Wiedza o tym, co należy zrobić w czasie kryzysu stomatologicznego jest zatem niezwykle ważna. Może to oznaczać różnicę między spokojnym i systematycznym postępowaniem w danej sytuacji, a jeszcze większym pogorszeniem nieszkodliwego urazu. Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić w czasie kryzysu stomatologicznego, jest umówienie się na pilną wizytę u dentysty w nagłych wypadkach. Dlatego na wszelki wypadek zawsze warto mieć numer dentysty ratunkowego na liście kontaktów telefonicznych.

Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie natychmiast skontaktować się z dentystą, oto kilka tymczasowych środków, które można przyjąć w przypadku najczęstszych rodzajów dentystycznych sytuacji kryzysowych:

Bóle zębów

Najczęstszym nagłym wypadkiem dentystycznym jest ból zęba. Niektórzy ludzie ignorują ten ból, mając nadzieję, że sam zaniknie. Inni starają się stłumić skutki za pomocą domowych środków zaradczych i zostawiają je w tym stanie. Niestety, ból w zębach zazwyczaj sygnalizuje podstawowe problemy stomatologiczne lub jamy ustnej, które wymagają pilnej uwagi profesjonalnego stomatologa.

Różne warunki stomatologiczne przejawiają się w różnych poziomach bólu. Silny ból zęba, któremu towarzyszy obrzęk dziąseł wokół dotkniętego nim zęba, może zazwyczaj oznaczać, że masz infekcję. Tego typu bóle zębów nie ustępują po zażyciu środków przeciwbólowych. Pozostawienie ich bez leczenia może spowodować demineralizację zęba i prowadzić do poważniejszych powikłań.

W celu uzyskania chwilowej ulgi należy przepłukać usta łagodnym roztworem soli, aby wypłukać wszelkie cząsteczki jedzenia. Możesz również użyć pikstera lub nici dentystycznej, aby delikatnie usunąć wszelkie uwięzione resztki jedzenia. Nałożenie okładu z lodu (lub kostek lodu owiniętych w ręcznik do twarzy) na zewnątrz policzka może również pomóc w złagodzeniu bólu.

Wyszczerbione/Wybijane zęby

Jeżeli odpadła korona lub wypełnienie, należy spróbować odzyskać odłączony fragment protezy i jak najszybciej zabrać go do dentysty. W międzyczasie postaraj się zminimalizować kontakt z resztkami istniejącego zęba. Podczas gdy złamana plomba lub korona nie jest zazwyczaj uważana za duży problem, ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić w tym momencie, jest ingerencja w ząb, który był chroniony przez protezę, narażając go tym samym na zabrudzenie lub dalsze uszkodzenie.

W międzyczasie, przed wizytą u dentysty, należy unikać gorących/zimnych pokarmów i napojów, a także żucia z boku jamy ustnej z opadniętą protezą.

Złamane aparaty ortodontyczne

Jeśli wspornik z Twojego aparatu jest poluzowany lub druty są szturchane, nie panikuj. Na ogół nie są one uważane za pilne problemy. W większości przypadków problem może być łatwo rozwiązany przez nałożenie wosku na luźny wspornik lub użycie pary pincet do umieszczenia drutu z powrotem na miejscu. Zawsze jednak lepiej jest pomylić się z ostrożnością i pozwolić dentyście spojrzeć, aby upewnić się, że aparat nie powoduje uszkodzeń zębów lub dziąseł. W przypadku wystąpienia bólu związanego z aparatem należy natychmiast skontaktować się z nami.

Socialmedia

Warte uwagi

Czego można się spodziewać po protezach...

  Czy zastanawiasz się nad wykonaniem protezy zębowej? Z wiekiem utrata zębów nie jest rzadkością, a jednym z rozwiązań tego problemu są protezy zębowe. Nie jest to jednak drobna...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .