Ponieważ kwiecień jest Miesiącem Świadomości Stresu, warto przyjrzeć się roli, jaką stres odgrywa w zdrowiu jamy ustnej. na rolę, jaką stres odgrywa w zdrowiu jamy ustnej.

Ciągły stres może prowadzić do wielu problemów psychicznych i fizycznych, a badania wykazały powiązania między stresem a tak poważnymi schorzeniami tak poważnymi, jak otyłość, choroby serca, choroba Alzheimera, cukrzyca i oczywiście problemami ze zdrowiem psychicznym, takimi jak depresja.

Związek między stresem a zdrowiem jamy ustnej

Dokonano przeglądu dużej liczby prac naukowych na ten temat z lat 1990-2006.

W 57% z nich stwierdzono wyraźny związek między stresem i związanymi z nim stanami - lękiem i depresją - a chorobami przyzębia.

Choroba przyzębia to zaawansowane stadium choroby dziąseł, w którym dochodzi do erozji dziąseł i kości, a pacjent jest narażony na znaczne ryzyko rozchwiania zębów.

Istnieją mocne dowody na to, że stres może również wpływać na zdrowie jamy ustnej.

Choroba dziąseł

Choć może nie brzmi to tak poważnie jak niektóre z powyższych schorzeń, choroba dziąseł może prowadzić do rozchwiania zębów, potencjalnej utraty zębów, a także do dalszego zwiększenia ryzyka cukrzycy, problemów z sercem i innych.

Problemy ze zdrowiem jamy ustnej są również łatwo zauważalne: krwawiące dziąsła, nieświeży oddech, ból szczęki i inne związane z tym problemy pozostają na na pierwszym planie i prowadzą do dalszego stresu, który z kolei pogłębia inne problemy!

Tkanki miękkie w jamie ustnej są zazwyczaj wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia. Obecność i nawroty owrzodzeń mogą być oznaką stresu wpływającego na zdrowie jamy ustnej.

Zgrzytanie zębami i wynikający z tego ból twarzy to częsty efekt oddziaływania napiętych mięśni twarzy na zdrowie jamy ustnej.

Zajęcie się kwestiami zdrowia jamy ustnej może nie wyeliminować stresu, ale może pomóc zapobiec nasilaniu się tego problemu, a także znacznie poważniejszym problemom w przyszłości.

Warto zwrócić uwagę na jeden czynnik wzrost poziomu hormonu kortyzolu pod wpływem stresu może obniżyć naturalną systemu odpornościowego organizmu, a tym samym zwiększać podatność na choroby dziąseł - nie wspominając nie wspominając o wielu innych problemach zdrowotnych niezwiązanych z zębami.

Stres i zła higiena jamy ustnej

Osoby cierpiące z powodu stresu mają również większą skłonność do robienia rzeczy, które nie są optymalne dla zdrowia ich jamy ustnej.

Osoba bardzo zestresowana może nie szczotkować zębów, nie nitkować ich lub co najwyżej pobieżnie je wyszczotkować.

Osoba, która jest zestresowana, może zgrzytać zgrzytać zębami, co prowadzi do ścierania szkliwa i nadwrażliwości zębów. Może podjadać niezdrowe smakołyki, zwłaszcza te o dużej zawartości cukru.

Palenie

Osoba zestresowana może palić (więcej) i częściej pić alkohol.

W jednym z ostatnich wpisie na blogu poświęconym wpływowi palenia na zdrowie jamy ustnej, omówiliśmy wiele problemów, jakie stwarza ten nałóg.

Statystyki są alarmujące - w 90% przypadków wykrycia raka jamy ustnej, warg lub języka dana osoba jest albo palaczem, albo żuje tytoń.

Palenie może nawet sześciokrotnie zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na choroby dziąseł. Palenie ma również ogromny wpływ na powrót do zdrowia po chorobie, np. prawdopodobieństwo nawrotu raka jest sześciokrotnie większe, jeśli pacjent jest palaczem.

Każdy z tych złych nawyków osobno będzie miał szkodliwy wpływ na zdrowie jamy ustnej, ale w połączeniu ze sobą ich wpływ jest jeszcze większy.

Skutki mogą jednak nie być od razu oczywiste. Palenie tytoniu znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób dziąseł, a jednocześnie uszkadza naczynia krwionośne w dziąsłach, dzięki czemu krwawienie z dziąseł jest mniej prawdopodobne.

Choroba dziąseł może występować nawet bez typowego, pierwszego objawu sugerującego jej obecność.

Zgrzytanie zębami

Choroba dziąseł może być najbardziej niepokojącym problemem zdrowotnym związanym ze zdrowiem jamy ustnej, który potencjalnie może wynikać ze stresu, ale istnieją również problemy krótkoterminowe, takie jak zimne owrzodzenia, infekcje jamy ustnej i bóle szczęki, którymi należy się zająć.

Stres, który prowadzi do zgrzytania zębami (znanego również jako bruksizm), może być czynnikiem ograniczającym jakość snu w nocy, co znów jest efektem ubocznym, który tylko napędza "cykl stresu".

Na szczęście zgrzytanie zębami zgrzytanie zębami można leczyć poprzez działania w domu, w połączeniu z pomocą specjalisty stomatologa.

Objawy zgrzytania zębami, takie jak ból szczęki, poranne bóle głowy i zwiększona wrażliwość zębów, można zwalczyć, jedząc bardziej miękkie pokarmy i masując dotknięte tym problemem miejsca.

Rozwiązaniem długoterminowym może być zbadanie tego obszaru i stworzenie dopasowanego do niego ochraniacza na zęby, który zapobiega zgrzytaniu, a jednocześnie jest na tyle wygodny, że nie obniża jakości snu.

Stres a zdrowie jamy ustnej - jak radzić sobie z problemami?

Brak snu prowadzi do zmęczenia, dzień Brak snu prowadzi do zmęczenia, dzień zaczyna się źle, być może higiena jamy ustnej szwankuje, a cierpiący na to człowiek kawę i papierosy, aby pobudzić się do działania.

Walka ze zdrowiem jamy ustnej to jeden z kroków do powstrzymania dalszego stresu, a także do zapewnienia, że po jego ustąpieniu nie spowodował on długotrwałych szkód.

Pewien stopień stresu jest czymś zupełnie naturalnym w życiu każdego człowieka, ale nie powinien prowadzić do ciągłych problemów.

Dbanie o zdrowie jamy ustnej jest również stosunkowo proste - jedna rzecz mniej do stresowania się.

Wszystko zaczyna się od właściwej higieny jamy ustnej. To, co które należy wykonywać - regularne szczotkowanie zębów, nitkowanie, stosowanie szczoteczek międzyzębowych - oraz te, których należy unikać, jak np. oraz tych, których należy unikać, takich jak nadmiar cukru, palenie tytoniu, nadmierne picie alkoholu i zgrzytanie zębami. nadmiar cukru, palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu i zgrzytanie zębami. O tym, jakich pokarmów należy unikać, pisaliśmy wcześniej tutaj.

Kolejnym krokiem, a właściwie kontynuacją pierwszy, to regularne wizyty kontrolne u stomatologa i profesjonalne zabiegi u higienistki.

Większość osób cierpiących na bruksizm (zgrzytanie zębami) robi to w nocy podczas snu, w ciągu dnia zupełnie nie zdając sobie sprawy, że jest to problem, którym należy się zająć.

Regularne badania kontrolne

Regularne wizyty kontrolne u stomatologa pozwalają mu kontrolować nadmierne ścieranie się zębów i wspomagać leczenie w celu powstrzymania dalszych uszkodzeń, np. stworzyć ochraniacz na zęby, który będzie noszony w nocy w celu ich ochrony (więcej na temat zgrzytania zębami dowiesz się tutaj).

Wizyta u dentysty może dać Ci pewność, że nie ma żadnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej, lub pomóc skorygować te, które istnieją.

Dentysta może również zauważyć wczesne oznaki problemów z dziąsłami lub innych problemów, które nieleczone staną się bardziej problematyczne i spotęgują stres.

Samodzielne zdiagnozowanie przyczyny problemów z dziąsłami jest dla większości ludzi trudne i potencjalnie niebezpieczne - dentyści i higieniści są kluczem do rozpoznania różnicy między zwykłym zapaleniem dziąseł (które jest łatwo odwracalne dzięki właściwej higienie jamy ustnej) a zapaleniem przyzębia (które wymaga częstszej higieny i potencjalnie leczenia periodontologicznego).

Zdrowe nawyki

Stres jest okropnym stanem, zwłaszcza gdy jest ciągły i pozornie nie ma oczywistej, rozwiązywalnej przyczyny.

Jest wyniszczający. Nieustannie utrzymuje się w tle, nie pozwala ciału i mózgowi funkcjonować tak, jak powinny, i może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

Zdrowie jamy ustnej to tylko jeden z tych problemów, jednak w przypadku nieleczonej choroby dziąseł istnieje realne niebezpieczeństwo wystąpienia poważnych, długotrwałych problemów zdrowotnych.

Na szczęście w większości przypadków można je dość łatwo kontrolować. Utrzymuj higienę jamy ustnej, pamiętaj, że to, co jesz, pijesz i palisz, ma na nią wpływ, a także odwiedzaj swojego dentystę i higienistkę tak często, jak jest to zalecane.

Jeśli mieszkasz lub pracujesz w Londynie, rozważ przyjście do The Dental Surgery na wizytę kontrolną. Wizytę można zarezerwować online w dogodnym dla siebie terminie.

Dlaczego warto wybrać The Dental Surgery?

Pozwolimy, aby nasi pacjenci przemówili za nas. Oto nasza najnowsza opinia od pacjenta:

"Uważam, że ta praktyka stomatologiczna jest genialna! Absolutnie niesamowity i przyjazny personel. Bolało mnie od 2 dni i dentysta przyjął mnie już następnego dnia po zgłoszeniu. Byli bardzo mili, przyjaźni i delikatni, a ich etyka zawodowa jest godna pochwały. Zajęli się problemem i udzielili mi szczegółowych wyjaśnień na temat sytuacji i dalszej opieki. Gorąco polecam to miejsce moim przyjaciołom i rodzinie!".

Zobacz więcej naszych niezależnych recenzji w Google tutaj.Zarezerwuj online lub zadzwoń do nas pod numer 020 3909 1690

Socialmedia

Warte uwagi

Co to jest estetyka twarzy?

Estetyka twarzy zazwyczaj odnosi się do nieoperacyjnych zabiegów na twarz, które mają właściwości odmładzające lub przeciwstarzeniowe. Odpowiemy na pytanie "czym jest estetyka twarzy"...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .