Koszt NIE uzupełnienia brakującego zęba

Udostępnij:

Jak brak uzupełnienia brakującego zęba może wpłynąć na Twoje życie

Według American College of Prosthodontics, 178 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych nie ma co najmniej jednego zęba, a ponad 35 milionów ludzi nie ma żadnych zębów. Utrata zębów następuje z powodu wielu czynników, w tym zużycia, raka, urazów i chorób dziąseł. Niezależnie jednak od powodu, dla którego możesz mieć brakujący ząb, jego wpływ na Twoje życie jest często znaczący, ale czy wiesz, jakie są koszty nieuzupełnienia brakującego zęba?

Oprócz powszechnej obawy, że brak zębów sprawia, że wyglądasz starzej, istnieją inne rzeczywiste problemy i niebezpieczeństwa obecne, jeśli nie zastąpić brakujące zęby. Dowiedzenie się więcej o długoterminowych kosztach i zagrożeniach związanych z brakiem wymiany zębów pomoże Ci zrozumieć, dlaczego opcje wymiany zębów są tak ważne.

Utrata kości jest jednym z zagrożeń wynikających z braku uzupełnienia brakującego zęba

Jednym z najistotniejszych zagrożeń związanych z brakiem wymiany brakującego zęba jest utrata kości, znana również jako resorpcja kości. Utrata kości następuje po utracie zęba, ponieważ naturalne korzenie zęba nie są już osadzone w kości szczęki, pozostawiając pustą przestrzeń. Z czasem kość szczęki zaczyna się pogarszać.

Niestety, resorpcja kości ma wpływ nie tylko na jeden brakujący ząb, ale także na ryzyko utraty sąsiednich zębów i ostatecznie wpływa na wygląd twarzy. W miarę upływu czasu bez wymiany brakujących zębów, możesz zauważyć, że kształt Twojej twarzy będzie się stopniowo zmieniał, a usta mogą wydawać się asymetryczne i zapadnięte.

Na domiar złego, brak zęba (lub zębów) może również zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby dziąseł w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się ząb, a nawet próchnicy w sąsiednich zębach.

Ograniczona zdolność do wyraźnego mówienia i spożywania niektórych pokarmów

Oprócz wpływu na wygląd zewnętrzny, innym poważnym zagrożeniem związanym z brakiem uzupełnienia brakującego zęba jest ograniczenie możliwości spożywania niektórych rodzajów pokarmów. W zależności od tego, którego zęba lub zębów brakuje, gryzienie i żucie niektórych pokarmów może stać się trudne. Starając się uniknąć gryzienia i żucia w pobliżu brakującego zęba, najprawdopodobniej zaczniesz nadużywać innych zębów, aby zrekompensować brak zęba lub zębów.

dentysta

Ogólnie rzecz biorąc, może to ostatecznie doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i złego odżywiania. Na przykład, częstym skutkiem ubocznym brakujących zębów mogą być problemy trawienne, ponieważ zaczynasz jeść bardziej miękkie pokarmy lub nie przeżuwasz w pełni pokarmów przed połknięciem.

Jeśli brakuje niektórych zębów, takich jak te z przodu, może to również wpływać na sposób mówienia i zdolność do wyraźnego wymawiania niektórych słów. Może pojawić się seplenienie lub zmiana w sposobie wymawiania niektórych słów i dźwięków.

Obniżona samoocena

Chociaż wszystkie powyższe przykłady są namacalne skutki brakującego zęba, istnieje również kilka niematerialnych skutków, że brakujący ząb może mieć. Chociaż możesz nie być w stanie zobaczyć tych efektów na zewnątrz, są one nadal obecne i mogą wpływać na Twoje życie w znaczący sposób.

Jeśli przestrzeń po brakującym zębie jest widoczna podczas uśmiechania się, jedzenia lub mówienia, możesz zacząć unikać uśmiechania się, jedzenia i rozmawiania z ludźmi w miejscach publicznych. Może to mieć znaczący wpływ na Twoje życie towarzyskie, pracę, a w rezultacie na ilość pieniędzy, które jesteś w stanie zarobić w swojej pracy. Jeśli choroba dziąseł rozwija się z powodu brakującego zęba, możesz zacząć doświadczać nieświeżego oddechu, jak również.

W zależności od wieku, ścieżki kariery i statusu związku, koszty brakującego zęba w ciągu całego życia mogą się naprawdę sumować, jeśli nie masz pewności siebie w uśmiechaniu się, jedzeniu lub mówieniu przy innych ludziach.

Opcje uzupełnienia brakującego zęba

Teraz, gdy znasz już wiele potencjalnych zagrożeń i kosztów związanych z brakiem uzupełnienia brakującego zęba, możesz chcieć dowiedzieć się, jakie opcje uzupełnienia są dostępne. Do wyboru jest kilka opcji, w tym protezy zębowe, mosty protetyczne oraz - najbardziej popularne i trwałe - implanty stomatologiczne.

Implanty stomatologiczne są solidne, trwałe i w porównaniu z innymi rozwiązaniami znacznie trwalsze. Oprócz tych wszystkich zalet implanty stomatologiczne pomagają także zachować kości szczęki i żuchwy, ponieważ tytanowy łącznik zastosowany w implancie z czasem zrasta się z kością szczęki i żuchwy. Pomaga to w dalszym stymulowaniu wzrostu kości i minimalizuje możliwość jej utraty. Implanty stomatologiczne pomogą również przywrócić pewność siebie, ponieważ po zakończeniu procesu instalacji wyglądają i są odczuwane jak prawdziwe zęby.

Nie ma wątpliwości, że zmaganie się z brakiem zęba może być stresującą sytuacją. Jeśli jednak porozmawiasz ze swoim dentystą, szybko odkryjesz, że istnieje wiele opcji wymiany zębów, które pomogą dopasować się do Twojego stylu życia i budżetu. Ponadto, poznanie ryzyka związanego z brakiem uzupełnienia brakującego zęba pomoże Ci zrozumieć, dlaczego nie powinieneś czekać z wstawieniem nowego zęba. Nie ma powodu, aby pozwolić, aby Twoje zdrowie jamy ustnej cierpieć, gdy można łatwo przywrócić swoje zdrowie jamy ustnej, a twój piękny uśmiech.

Socialmedia

Warte uwagi

Mity o wybielaniu

Każdy chce mieć bielszy uśmiech, ale podjęcie decyzji o przeprowadzeniu zabiegu wybielania może być trudne. Mity i stereotypy mogą prowadzić do negatywnych skojarzeń, hamując postęp w...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .