Konieczność dbania o higienę jamy ustnej w dzieciństwie jest oczywista. Wyrobienie dobrych nawyków zwiększa prawdopodobieństwo ich utrzymania przez całe życie, a także sprawia, że w dorosłość wchodzimy z zębami i dziąsłami w dobrej kondycji, a nie zagrożonymi próchnicą i chorobami.

Chociaż wizyty kontrolne u stomatologa należy umawiać co roku - a zalecamy rozpoczynanie ich już od pierwszego roku życia, aby zmniejszyć strach przed dentystą - istnieją również ogromne korzyści z wizyt u ortodonty w dzieciństwie.

Ortodonta może sprawdzić ustawienie zębów i wykorzystać swoją dodatkową wiedzę w celu znalezienia najlepszego rozwiązania, które pomoże skorygować wszelkie problemy. Wczesna interwencja sprawia również, że ich korygowanie jest o wiele prostsze.

Co to jest ortodoncja?

Ortodoncja to specjalistyczna część stomatologii zajmująca się diagnozowaniem, zapobieganiem i leczeniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk.

Ogólnie rzecz biorąc, idealnym momentem na przeprowadzenie oceny ortodontycznej u dzieci jest wiek około ośmiu lat. Leczenie ortodontyczne zwykle przeprowadza się dopiero po wyrżnięciu się wszystkich dorosłych zębów, choć w niektórych przypadkach wcześniejsza interwencja może okazać się pomocna. Nigdy jednak nie jest za późno na rozważenie leczenia ortodontycznego i z pewnością każdy rodzic, który ma obawy dotyczące zębów swoich dzieci, niezależnie od ich wieku, powinien rozważyć przeprowadzenie konsultacji.

Wybór lekarza, do którego należy się udać w celu przeprowadzenia oceny ortodontycznej może być mylący - istnieją ortodonci i dentyści ogólni, którzy przeprowadzają niektóre zabiegi ortodontyczne.

Różnica polega na wiedzy specjalistycznej. Ortodonta to przeszkolony i praktykujący lekarz stomatologii ogólnej, który ukończył również co najmniej trzy kolejne lata specjalistycznego szkolenia ortodontycznego prowadzonego w pełnym wymiarze godzin.

Pomyślmy o tym w ten sposób - jeśli ktoś ma sprawdzać zęby, zgryz i szczękę Twojego dziecka oraz ewentualnie zalecać zabiegi, które będą miały długotrwały efekt, chciałbyś, aby była to osoba, która przeszła specjalistyczne szkolenie.

Innym częstym pytaniem jest, czy do wizyty dziecka u ortodonty potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub stomatologa; chociaż można zasięgnąć porady u stomatologa ogólnego dziecka, można zarezerwować konsultację bezpośrednio u wybranego ortodonty bez zalecenia lub skierowania.

Dlaczego ortodoncja ma znaczenie - perspektywa długoterminowa

Jeżeli dziecko mogłoby odnieść korzyści z leczenia ortodontycznego, zaniechanie działania może mieć poważne konsekwencje.

Jak pokazano poniżej, nadmierny lub niedostateczny zgryz może mieć wpływ na budowę twarzy.

Płytka nazębna może łatwiej gromadzić się w przestrzeniach między zębami, które zachodzą na siebie i są trudne do szczotkowania, co z kolei może prowadzić do próchnicy zębów i chorób dziąseł, a nawet do dalszych zagrożeń dla zdrowia, ponieważ choroby dziąseł są powiązane z takimi schorzeniami jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca.

Nieprawidłowo ustawione zęby mogą prowadzić do zaburzeń mowy, bólów głowy i szczęki oraz do nieprawidłowego żucia pokarmów, co z kolei powoduje problemy żołądkowo-jelitowe.

Ponadto wady wymowy lub wystające zęby mogą niestety prowadzić do znęcania się i towarzyszących temu problemów psychologicznych oraz problemów z poczuciem własnej wartości.

Jak jednak poradzić sobie z tymi problemami?

Ortodoncja w różnym wieku

Około ósmego roku życia to najczęstszy moment przeprowadzania oceny ortodontycznej, ale nie należy się niepokoić, jeśli dziecko jest starsze.

Między ósmym a dziesiątym rokiem życia dzieci mają mieszankę zębów mlecznych i dorosłych, a gwałtowny wzrost na tym etapie ułatwia i przyspiesza przesuwanie zębów w razie potrzeby.

Później, w wieku nastoletnim, kształtują się zęby i kości, a wraz z wiekiem dzieci mogą nie mieć możliwości dalszego rozszerzania się szczęk, co eliminuje jedną z możliwych opcji - wykorzystanie rozszerzenia szczęk do stworzenia miejsca w celu wyrównania zębów. Zwykle w takim przypadku konieczne może być usunięcie zębów, aby zrobić miejsce na ich wyrównanie.

Kolorowy aparat ortodontyczny

W przypadku leczenia dzieci poniżej 10 roku życia często stosuje się zdejmowane aparaty akrylowe, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Mogą one być wykonane w dowolnym kolorze, aby nadać zabawny wygląd, lub tak, aby były stosunkowo "niewidoczne".

Aparaty stałe mogą być również stosowane, gdy konieczne jest wyrównanie zębów przednich ze względów estetycznych, a także w celu ich ekspansji, lub gdy u dziecka występują zęby nadliczbowe (zwane również zębami sztyletowymi).

W przypadku starszych dzieci powszechne jest stosowanie aparatów ortodontycznych, które coraz częściej stają się modne i nie są już tylko niepożądanymi szynami kolejowymi. Aparaty można ubarwiać, a ludzie publikują na Instagramie dumne portrety z ich schematem kolorystycznym - w niektórych krajach istnieje nawet niebezpieczny trend polegający na zakładaniu dzieciom aparatów ortodontycznych wyłącznie w celach modowych!

Istnieją trzy rodzaje aparatów ortodontycznych:

 • Stałe aparaty wargowe, które są najbardziej powszechną formą - są to tradycyjne aparaty, które można zobaczyć na zewnętrznej stronie zębów.
 • Aparatylingwalne, które zakładane są od wewnętrznej strony zębów, dzięki czemu są niewidoczne dla oka obserwatora. Chociaż są one mniej popularne u dzieci, mogą być doskonałym wyborem dla aspirujących aktorów lub modeli.
 • Invisalign, czyli aparaty ortodontyczne, które tak naprawdę wcale nie są "aparatami". Aparaty Invisalign składają się z szeregu wykonanych na zamówienie przezroczystych nakładek. Choć nie są one całkowicie niewidoczne, są znacznie bardziej dyskretne niż aparaty zakładane na przednią część zębów, a ponadto są wygodne w noszeniu, można je zdejmować na specjalne okazje, takie jak śluby, i nie ograniczają możliwości spożywania posiłków, ponieważ zdejmuje się je na czas jedzenia. Jako gabinet stomatologiczny i ortodontyczny chcielibyśmy jednak zasugerować, że brak ograniczeń nie oznacza spożywania tony słodkich przysmaków!

Kiedy należy zgłosić się do ortodonty

Mówiliśmy już o potencjalnych metodach leczenia, ale skąd wiadomo, czy dziecko powinno udać się na konsultację do ortodonty?

Konsultację warto rozważyć, jeśli w przypadku Twojego dziecka zachodzi którakolwiek z poniższych sytuacji:

 • u dziecka występuje lub występowała wczesna, późna lub nieregularna utrata zębów mlecznych
 • ma trudności z żuciem lub gryzieniem
 • oddycha raczej przez usta niż przez nos
 • ma wystające zęby
 • kontynuuje ssanie kciuka po ukończeniu piątego roku życia
 • mają zbyt mały lub zbyt duży zgryz
 • zęby są nieco krzywe, stłoczone lub nieprawidłowo ustawione
 • szczęki i zęby są nieproporcjonalne w stosunku do reszty twarzy.

Oczywiście w przypadku niektórych z tych problemów trudno jest mieć pewność, ale właśnie w tym miejscu przydaje się fachowe przeszkolenie i doświadczenie ortodonty - jeśli istnieje problem, który należy skorygować, ortodonta może zaproponować zalecane leczenie, a jeśli wszystko jest w porządku, masz tę cudowną, ciepłą pewność, że nie ma się czym martwić.

Stała opieka

Zamiast zastanawiać się, czy Twoje dziecko potrzebuje usług ortodonty, najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego gabinetu stomatologicznego, który zapewni mu doskonałą stałą opiekę stomatologiczną i wcześnie wykryje wszelkie potencjalne problemy.

Regularne wizyty kontrolne u dentysty pomogą wykryć wszelkie oznaki próchnicy i problemy z dziąsłami, sprawdzą rozwój zębów mądrości i zachęcą do utrzymywania optymalnego poziomu higieny jamy ustnej.

W osobnym poście omówimy, jak przystosować się do życia z aparatem ortodontycznym, w tym co jeść, a czego unikać oraz jak dbać o higienę jamy ustnej.

Chirurgia stomatologiczna

W The Dental Surgery mamy do dyspozycji wszystkie specjalizacje, od ogólnych lekarzy dentystów, przez higienistki, po specjalistów ortodontów. Zobacz nasz przewodnik dotyczący wyboru ortodonty w Londynie tutaj . Wszelkie problemy wymagające dalszej uwagi zostaną zauważone przez dentystę ogólnego, a następnie w razie potrzeby można umówić się na wizytę u specjalisty.

W The Orthodontic Surgery każdy pacjent jest badany indywidualnie, a leczenie jest omawiane indywidualnie, aby zapewnić najbardziej odpowiednie opcje leczenia dla Ciebie lub Twojego dziecka.

Wierzymy, że ortodoncja powinna być inwestycją jednorazową!

Aby się z nami skontaktować, proszę zadzwonić pod numer 020 7680 1800 lub skontaktować się online.

Socialmedia

Warte uwagi

Diastema - jak ją usunąć? Likwidacja diastemy

Diastema to fachowe określenie przerwy między zębami, górnymi jedynkami. I nie zawsze jest to problem wyłącznie natury estetycznej. Diastema może doprowadzić do problemów z mową, wad...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .