Biorąc pod uwagę powszechność występowania chorób dziąseł - nie nie wspominając już o niekończących się reklamach produktów, które rzekomo pomagają złagodzić problemy z dziąsłami - można odnieść wrażenie, że choroby dziąseł to wielkie, czyhające niebezpieczeństwo, którego którego trudno uniknąć.

Jeśli większość ludzi cierpi na choroby dziąseł, a według NHS większość dorosłych Brytyjczyków doświadczy tego problemu w jakimś stopniu, to uniknięcie jej musi być prawie niemożliwe?

Chcemy rozwiać Twoje obawy i powiedzieć Ci, że w przypadku większości osób, które nie mają silnych genetycznych skłonności do chorób dziąseł, problem ten można zwalczyć, szczotkując higienę jamy ustnej w domu (gra słów zamierzona!) i regularnie odwiedzając dentystę i higienistkę.

Nawet jeśli cierpisz na poważniejszą chorobę dziąseł (paradontozę), nie jesteś sam i nadal możesz dążyć do zdrowych dziąseł, korzystając z fachowej opieki.

Ponieważ niedawno, 12 maja, obchodziliśmy Dzień Zdrowia Dziąseł, chcemy Ci powiedzieć, jak możesz osiągnąć i utrzymać zdrowie dziąseł, co wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Oczywiście, jeśli nie czytasz tego w maju, wszystkie informacje są nadal aktualne!

Podzieliliśmy ten post na kilka łatwych do co robić, czego unikać i na co zwracać uwagę. Zaczynajmy zaczynamy.

Co robić, aby mieć zdrowe dziąsła

Szczotkowanie zębów

Jest absolutnie konieczne, aby skutecznie czyścić zęby i dziąseł ( stosując odpowiednich technik) i utrzymanie tego nawyku, nigdy nie pomijając okazjonalnego szczotkowania ani nie zaniedbuj higieny jamy ustnej z powodu spóźnienia do pracy.

Zęby należy szczotkować dwa razy dziennie dobrej jakości szczoteczką do zębów, zalecamy stosowanie szczoteczki elektrycznej, która zapewnia taki poziom czyszczenia, jaki trudno jest osiągnąć ręcznie.

Szczoteczka elektryczna zarówno czyści dokładniej, jak i pozwala wygodnie dotrzeć do tylnej części zębów, które są często pomijane w przypadku szczoteczek manualnych ze względu na rozmiar szczoteczki.

Szczotkowanie powinno odbywać się z taką siłą, aby nie uszkodzić dziąseł. Zbyt mocne szczotkowanie przy niewłaściwej technice może prowadzić do cofania się dziąseł.

Używanie elektrycznej szczoteczki do zębów z czujnikiem nacisku może pomóc uniknąć zbyt mocnego szczotkowania.

Wiele osób błędnie sądzi, że szczoteczka z twardymi włóknami musi lepiej czyścić, zapewniając dokładniejsze czyszczenie niż szczoteczka ze średnimi lub miękkimi włóknami.

W rzeczywistości "szorowanie" szczoteczką z twardym włosiem może spowodować uszkodzenie dziąseł, a w konsekwencji doprowadzić do recesji.

Celem jest szczotkowanie i czyszczenie, a nie szorowanie i skrobanie.

Nitkowanie zębów

Przynajmniej raz dziennie należy nitkowanie lub stosowanie szczoteczek międzyzębowych w celu czyszczenia przestrzeni między zębami i usuwania płytki nazębnej do której szczoteczka do zębów z trudem dociera.

Panuje powszechne błędne przekonanie, że nitkowanie ma na celu wyłącznie usuwanie pokarmu i jeśli podczas nitkowania nie zostanie usunięty żaden pokarm, to nie ma potrzeby nitkowania zębów.

W rzeczywistości nitkowanie jest najbardziej potrzebne do usuwania płytki nazębnej, a nie pokarmu!

Płyn do płukania jamy ustnej nie zastąpi szczotkowania ani nitkowania zębów, ponieważ nie jest w stanie usunąć nagromadzonej płytki nazębnej.

Używając analogii, stosowanie płynu do płukania jamy ustnej zamiast szczotkowania lub nitkowania zębów można porównać do polania samochodu wodą z mydłem i oczekiwania, że będzie czysty, ale i tak trzeba go umyć ręcznie.

Płyn do płukania ust może wywołać uczucie czystszych zębów i chwilowo odświeżyć oddech, ale w rzeczywistości nie ułatwi usuwania płytki nazębnej.

Te wszystkie rady mogą wydawać się oczywiste, a jednak a jednak jest to klucz do zdrowych dziąseł - problemy często zaczynają się od pozornie drobnych zaniedbania w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej.

Odwiedzaj swojego dentystę i higienistkę!

Chociaż możesz zwracać uwagę na oznaki i objawów problemów z dziąsłami, tylko specjalista może z całą pewnością zdiagnozować co jest zwykłą, wczesną chorobą dziąseł (zapalenie dziąseł), a co pełnoobjawową chorobą dziąseł (zapalenie przyzębia) oraz doradzić najlepszy sposób leczenia.

Regularne kontrole zapewniają wczesne wykrycie wszelkich problemów wczesne wykrycie wszelkich problemów, a jeśli ich nie ma, masz ciepłe poczucie dobrze wykonanej pracy. dobrze wykonanej pracy.

Tak niewiele potrzeba, aby problemy z dziąsłami zaczęły się ale tym trudniej jest je potem skorygować.

A okres niedbałości o higienę jamy ustnej może spowodować pojawienie się problemów, które niekoniecznie zostaną rozwiązane po nie rozwiąże, ponieważ raz utwardzonej płytki nazębnej nie da się usunąć w domu.

Czego należy unikać, jeśli chcesz mieć zdrowe dziąsła

Żywność

Grupa badawcza kierowana przez członków King's College London i Muzeum Historii Naturalnej odkryła, że w czasach rzymskich tylko 5% dorosłych cierpiało na choroby dziąseł.

Dowodzi to, że choć prawidłowa higiena jamy ustnej ma kluczowe znaczenie, to idzie ona w parze z innymi czynnikami stylu życia, które mogą mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej.

Istnieją pewne pokarmy i napoje, które mogą uszkadzać dziąsła. Należą do nich pokarmy o wysokiej zawartości cukru, które mogą prowadzić do stanów zapalnych.

Uważano, że cukier ma wpływ jedynie na ubytki w zębach, ale nowe badania wykazują, że może on powodować stany zapalne dziąseł.

Spróbuj włączyć do swojego jadłospisu niektóre z następujących przeciwzapalnych pokarmów w swojej diecie, aby promować zdrową tkankę w jamie ustnej:

 • Imbir
 • Żurawina
 • Tłuste ryby (tuńczyk, sardynki, łosoś, makrela)

Jednym z sposobem na złagodzenie szkód jest praca nad łączeniem pokarmów w pary - niektóre pokarmy neutralizują niektóre pokarmy neutralizują kwas, na przykład kurczak i chuda wołowina, więc spożywanie ich z kwaśnymi pokarmami zmniejsza wyrządzane szkody.

Na szczęście temat żywności i napojów, których należy unikać, aby zapobiegać chorobom dziąseł, został już przez nas omówiony.

Palenie

Należy również unikać palenia - nie chcemy nie namawiamy Cię do rzucenia palenia, ale warto wiedzieć, jakie szkody powoduje palenie. Każdy, kto pali paczkę dziennie, ma sześciokrotnie większe ryzyko zachorowania na choroby dziąseł! dziąseł!

Gdy choroba dziąseł już się pojawi, palacze będą z powodu utrudnionego procesu gojenia się choroby, powrót do zdrowia trwa znacznie dłużej.

Więcej o tym, jak palenie jak palenie wpływa na zdrowie jamy ustnej, można przeczytać tutaj.

Stres

Ostatnim elementem, którego należy, jeśli nie unikać, a przynajmniej mieć tego świadomość, jest stres. Stres ma wiele implikacji zdrowotnych, a silny związek z chorobami dziąseł jest tylko jednym z nich. Czy możliwe jest wyeliminowanie stresu? Niestety nie.

Jednak należy przynajmniej mieć świadomość, że że w czasie stresu może ucierpieć zdrowie jamy ustnej. staraj się dbać o higienę jamy ustnej i unikaj uciekania się do środków odstresowujących w postaci papierosów, kawy i alkoholu.

Tkanki miękkie w jamie ustnej jest dobrym wskaźnikiem stanu zdrowia jamy ustnej, wrzody mogą być oznaką, że stres że stres ma negatywny wpływ i że konieczne może być podjęcie odpowiednich działań.

Oznaki ostrzegawcze problemów z dziąsłami

Masz już ustaloną rutynę higieny jamy ustnej, a Twoja dieta jest tak zdrowa, jak to tylko możliwe - co teraz?

Skąd wiesz, że możesz mieć masz problemy z dziąsłami?

Oznaki problemów z dziąsłami są łatwe do wykrycia.

 • Czy Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania lub nitkowania zębów?
 • Czy masz zaczerwienione lub opuchnięte dziąsła?
 • Czy któryś z Twoich zębów się obluzował?
 • Czy masz nieświeży oddech, który utrzymuje się nawet po doskonała higiena jamy ustnej i wyeliminowanie problematycznych pokarmów?
 • Czy w Twojej rodzinie zdarzały się przypadki chorób dziąseł?

Każdy z powyższych objawów może być potencjalną przyczyną, którą należy zbadać. W rzeczywistości, jeśli podejrzewasz, że że możesz mieć problemy z dziąsłami - a po co w ogóle czytałeś 1000 słów do tego momentu - powinieneś zbadać tę kwestię.

Jedną rzeczą jest umiejętność dostrzegać znaki ostrzegawcze, ale to nie daje ci informacji na temat natury problemów z dziąsłami lub co jest potrzebne, aby je rozwiązać.

Znaki ostrzegawcze w przypadku Zapalenia dziąseł i zapalenia przyzębia mogą wyglądać mniej więcej tak samo, z pewnością podczas jednak leczenie i szkody są zupełnie inne.

Rola specjalisty w pielęgnacji dziąseł

Twoim zadaniem w domu jest utrzymanie higieny jamy ustnej i podejmowanie rozsądnych decyzji dotyczących diety i stylu życia.

Zadaniem Twojego dentysty i higienistki jest przeprowadzanie regularnych kontroli i uzyskanie rzeczywistego wglądu w stan Twoich zębów i dziąseł.

Tylko razem możesz mieć pewność, że dbasz o swoje zdrowie jamy ustnej w najlepszy możliwy sposób.

Funkcjonowanie dziąseł

Łatwo jest nie zastanawiać się nad tym, co utrzymuje nasze zęby na miejscu, niektórzy ludzie powiedzieliby, że jest to podstawowa funkcja ich dziąseł, ale tak nie jest - Twoje zęby są utrzymywane na miejscu przez kość w szczęce, która jest pokryta jedynie cienką warstwą dziąsła.

Zapalenie przyzębia wpływa zarówno na dziąsła, jak i na kości, na których opierają się zęby. Tylko dentysta może sprawdzić poziom kości, oglądając zdjęcia rentgenowskie.

Podczas każdej wizyty higienistka wykonuje wynik BPE (podstawowe badanie periodontologiczne), aby sprawdzić stan zdrowia dziąseł, a w razie potrzeby przeprowadza dalsze kompleksowe badania periodontologiczne.

Wizyty u dentysty przypominają wizytę w serwisie samochodowym - może Ci się wydawać, że wszystko jest w porządku, ale specjalista zauważa, że bieżnik w oponach jest niski, a płyn hamulcowy wymaga wymiany. wymienić.

Trzy kroki do dobrego stanu zdrowia dziąseł

Ostatecznie wszystkie powyższe kwestie można streścić w trzech prostych krokach.

 • Utrzymuj właściwą higienę jamy ustnej.
 • W miarę możliwości stosuj zdrową dietę i prowadź zdrowy tryb życia.
 • Uczęszczaj na regularne badania kontrolne i zgłaszaj wszelkie wątpliwości swojemu dentyście i higienistce.

Postępuj zgodnie z tymi trzema krokami, a a będziesz na dobrej drodze do zdrowych dziąseł - i znajdziesz się w szczęśliwej mniejszości.

Co dalej?

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia Twojej jamy ustnej, nie wahaj się odwiedzić naszego zespołu w The Dental Surgery w Londynie. reputacja, o której świadczą w niezależnych recenzjach jest znakomita i jesteśmy dumni z naszej opieki nad pacjentami.

Prosimy o kontakt dzwoniąc pod numer 020 3909 1690.


Socialmedia

Warte uwagi

Najlepsza żywność na 30, 40 i 50 lat

Zaktualizowano: 2/19/2020Twoje ciało zmienia się wraz z upływem życia, więc zmieniają się również jego potrzeby żywieniowe. Świetny artykuł na Health.com wymienia potrzeby żywieniowe...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .