Jak wizyty u dentysty pomagają wykryć raka jamy ustnej

Udostępnij:

Rak jamy ustnej jest szóstą najczęściej występującą formą raka w Wielkiej Brytanii, z około 8,300 osobami diagnozowanymi każdego roku. Rak jamy ustnej ma również wysoki wskaźnik śmiertelności, jeśli zostanie wykryty późno, przy czym wskaźnik przeżycia pięciu lat po późnej diagnozie wynosi około 50%.

Ta wysoka śmiertelność związana jest z faktem, że rak ten jest rutynowo wykrywany dopiero w późnym stadium rozwoju. Wczesne stadia raka jamy ustnej są trudne do samodzielnego wykrycia przez ludzi i w Wielkiej Brytanii nie prowadzi się krajowych badań przesiewowych w tym kierunku.

Jest to jednak nowotwór, w przypadku którego wczesna diagnoza jest korzystna. Wczesne wykrycie raka jamy ustnej zwiększa szanse na przeżycie z 50% do 90%.

Co to jest rak jamy ustnej

Rak jamy ustnej, który może być również znany jako rak ust, jest formą choroby, w której guz rozwija się w pewnym obszarze jamy ustnej, zazwyczaj na powierzchni języka, wewnątrz policzków, na wargach, dziąśle lub dachu jamy ustnej.

W mniej powszechnych przypadkach guzy mogą również rozwijać się w gruczołach produkujących ślinę, migdałkach lub gardle (część gardła).

Dlaczego rak jamy ustnej jest trudny do wykrycia?

Skuteczne leczenie raka jamy ustnej jest silnie związane z jego wczesnym wykrywaniem, a dla każdego, kto w domu wykonuje codzienną rutynę szczotkowania i nitkowania zębów, początkowe oznaki mogą nie być widoczne.

We wczesnych stadiach często nie występuje ból, a wszelkie widoczne oznaki mogą być niezwykle trudne do zauważenia - mogą to być małe plamki o różnym kolorze w tkankach jamy ustnej, zauważalne jedynie przy bezpośrednim oświetleniu jamy ustnej.

Jeśli nie odczuwasz bólu w jamie ustnej, jest mało prawdopodobne, abyś świecił w nią światłem i szukał jakichkolwiek oznak nieprawidłowości. Ale jak może wyglądać "nienormalność", skoro wnętrze jamy ustnej nie jest czymś, co regularnie badasz?

Znaki ostrzegawcze, których należy szukać

Rak jamy ustnej jest trudny do wykrycia we wczesnych stadiach, ponieważ nie ma oczywistych objawów, na które należy zwracać uwagę, ale każdy, kto ma jeden lub więcej z poniższych objawów, powinien udać się na wizytę do dentysty:

  • owrzodzenie jamy ustnej, które nie goi się w ciągu trzech tygodni
  • Guzki lub obrzęki w jamie ustnej, na głowie lub szyi
  • niewytłumaczalne trudności w żuciu lub trudności w poruszaniu szczęką lub językiem
  • Silny ból gardła i chrypka, które utrzymują się przez kilka tygodni
  • Nowa i tajemnicza ruchomość zęba (na przykład nie spowodowana uderzeniem)
  • Białe lub czerwone plamy w jamie ustnej
  • Ciągły ból w jamie ustnej.

Czynniki ryzyka

Rak jamy ustnej dotyka głównie osoby powyżej 50 roku życia i jest powszechnie kojarzony z osobami, które paliły przez większą część swojego życia, jednak może on również dotknąć osoby niepalące. Około 4% wszystkich rozpoznań dotyczy osób poniżej 40 roku życia.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) przyczynia się do rosnącego odsetka nowotworów jamy ustnej, szczególnie w obszarach takich jak gardło, migdałki i podstawa języka. Wirus HPV jest związany z około trzema na cztery (73%) nowotworami jamy ustnej i więcej niż jednym na dziesięć (12%) nowotworów jamy ustnej i podniebienia. Obecnie szczepionkę przeciwko HPV oferuje się dzieciom w wieku 12-13 lat w ramach programu szczepień NHS, ale zaleca się ją również mężczyznom i kobietom do 45 roku życia włącznie, aby pomóc im chronić się przed tymi chorobami. Każda osoba do 25 roku życia może otrzymać szczepionkę za darmo w ramach NHS.

Inne czynniki ryzyka obejmują:

  • tytoń bezdymny (tj. tytoń do żucia) oraz środowiskowy dym tytoniowy. Ryzyko zachorowania na raka ust jest o 87% wyższe u osób nigdy niepalących, które kiedykolwiek były narażone na działanie środowiskowego dymu tytoniowego w domu lub w pracy, w porównaniu z osobami niepalącymi.
  • Alkohol - picie więcej niż 10 jednostek alkoholu tygodniowo może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej o 81%.
  • Zakażenie - ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej jest około dwukrotnie wyższe u osób zakażonych wirusem HIV/AIDS w porównaniu z populacją ogólną.

Znaczenie wizyt u stomatologa

To, że każdy powinien przynajmniej raz w roku poddać się kontroli stomatologicznej, jest dobrze ugruntowaną zasadą, którą wpajano nam w dzieciństwie, ale dlaczego?

Rutynowe kontrole nie tylko pomagają wykryć i leczyć oznaki próchnicy, odkładania się płytki nazębnej i wczesnego początku choroby dziąseł, ale Twój dentysta jest również specjalistą doskonale przygotowanym do rozpoznawania wczesnych oznak raka jamy ustnej.

Każde badanie stomatologiczne rozpoczyna się od badania zewnątrz- i wewnątrzustnego, ocenianego w połączeniu z Twoją historią medyczną i stylem życia, aby określić, czy jesteś zagrożony rakiem jamy ustnej.

Nasz gabinet jest jednym z niewielu gabinetów w Wielkiej Brytanii, które używają systemu VELscope do wykrywania nieprawidłowości błony śluzowej jamy ustnej, które w przeciwnym razie mogłyby zostać przeoczone. Jest to bezprzewodowe, ręczne urządzenie wykorzystujące naturalną fluorescencję tkanek, którego użycie zajmuje zaledwie kilka minut i jest nieinwazyjne.

Wizyty te są również okazją dla pacjenta do zgłoszenia wszelkich obaw, takich jak guzek, uporczywy ból lub jakiekolwiek inne objawy, które mogą sugerować problemy zdrowotne.

Dentysta może nie być w stanie zapobiec zachorowaniu na raka, ale może wcześnie zauważyć niepokojące objawy i natychmiast skierować pacjenta na odpowiednie leczenie.

World Journal of Surgical Oncology opublikował badania, które dobitnie pokazują, jak ważna jest wczesna diagnoza.

Wizyty u dentysty podczas Covid-19

Opuszczone wizyty u dentysty są problemem w normalnych czasach; podczas pandemii Covid-19 stały się ogromnym problemem.

Szacuje się, że w 2020 r. w Wielkiej Brytanii opuści się 19 milionów wizyt, głównie rutynowych, podczas których można było szybko sprawdzić wszelkie oznaki raka jamy ustnej.

Na poziomie całego społeczeństwa jest nieuniknione, że te opuszczone wizyty doprowadzą do wielu tysięcy przypadków raka jamy ustnej wykrytych później, niż miałoby to miejsce w innym przypadku. Spowoduje to dalsze ogromne obciążenie NHS i innych zasobów opieki zdrowotnej.

Na poziomie indywidualnym, będzie tak wielu pacjentów, u których rak zostanie zdiagnozowany w bardziej zaawansowanym stadium, niż mogłoby to mieć miejsce. To smutny fakt, że ich długoterminowe szanse na przeżycie będą miały negatywny wpływ.

To może być oczywiście trudne do utrzymania terminów obecnie z winy pacjenta, nie wszystkie praktyki stomatologiczne pozostały otwarte i nie może być długie listy oczekujących teraz być postrzegane.

 

W perspektywie

Skupianie się na konkretnej formie raka może prowadzić do obaw, ale należy zaznaczyć, że standardowe owrzodzenie lub ból w jamie ustnej nie zawsze jest powodem do paniki.

Warto rozważyć zapoznanie się z Objawami raka jamy ustnej tutaj oraz przeprowadzanie częstych samokontroli według wskazówek tutaj. Jeśli jednak kiedykolwiek będziesz mieć wątpliwości, skontaktuj się z nami i umów na wizytę.

Więcej na: http://stomatologkrakow.net.pl

Socialmedia

Warte uwagi

5 wskazówek, jak nie dopuścić do tego, by...

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdrowie zębów - nie tylko po to, aby zapobiec nieświeżemu oddechowi i utrzymać choroby jamy ustnej na dystans, ale także z kosmetycznego...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .