Czy zastanawiasz się nad wykonaniem protezy zębowej? Z wiekiem utrata zębów nie jest rzadkością, a jednym z rozwiązań tego problemu są protezy zębowe. Nie jest to jednak drobna procedura - wymaga ona kilku wizyt u dentysty i może kosztować tysiące dolarów. Jeśli jednak straciłeś dużo zębów, opcja ta oferuje wiele korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Jeśli masz lub myślisz o przejściu na protezy zębowe, czytaj dalej, aby dokładnie wiedzieć, czego możesz się spodziewać po tej procedurze.

Czy potrzebujesz protezy zębowej?

Protezy zębowe są stosowane jako zamienniki naturalnych zębów. Dentysta może zalecić Ci wykonanie protezy całkowitej, jeśli straciłeś wszystkie lub większość zębów. Jeśli pozostało jeszcze trochę naturalnych zębów, można również zastosować protezę częściową.

Protezy zębowe są korzystne z wielu powodów. Zęby odgrywają dużą rolę w zdrowiu jamy ustnej, a bez nich mogą wystąpić trudności w jedzeniu, mówieniu i brak podparcia twarzy. Celem jest zastąpienie zębów w pełnieniu tych funkcji:

Poprawa zdolności żucia i mowy Zapewniają wsparcie dla mięśni twarzy Poprawić wygląd

Jeśli uważasz, że protezy zębowe byłyby dla Ciebie odpowiednie, porozmawiaj z dentystą o dostępnych opcjach.

Procedura

Wykonanie protezy zębowej jest długotrwałą procedurą. Zazwyczaj wymaga 4-5 wizyt u dentysty w ciągu miesiąca.

Na pierwszej wizycie zostanie postawiona diagnoza. Dentysta określi, jaki rodzaj aparatu będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom stomatologicznym. Na drugiej wizycie stomatolog wykona wycisk jamy ustnej, na podstawie którego uformuje protezę. Wycisk pomoże określić wymiary pionowe i położenie szczęki dla protezy.

 

Po ich wykonaniu, wrócisz do gabinetu na wizytę "przymierzeniową". Dentysta włoży protezy i sprawdzi ich kolor, kształt i dopasowanie oraz zanotuje ewentualne poprawki, które należy wprowadzić.

Ostatnią wizytą jest właściwe umieszczenie protezy. Podczas tej wizyty dentysta może dokonać kilku ostatecznych, drobnych poprawek. Po osadzeniu protezy dentysta może umówić się na wizytę kontrolną.

Protezy całkowite kosztują zazwyczaj od 1 500 do 2 500 dolarów za sztukę (górną lub dolną). Na szczęście część lub całość kosztów jest pokrywana przez większość ubezpieczycieli. Jeśli Twoje ubezpieczenie nie pokrywa kosztów protez, sprawdź ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o innych możliwościach.

Okres przystosowawczy

Do nowych protez trzeba się trochę przyzwyczaić. Na początku poczujesz się niezręcznie i nie jest niczym niezwykłym, że będziesz miał pewne trudności z mówieniem i jedzeniem. Zazwyczaj ludzie zaczynają normalnie mówić po kilku godzinach, ale mogą odczuwać dyskomfort podczas jedzenia nawet przez kilka tygodni. W tym okresie adaptacji należy zacząć od miękkich pokarmów, aby ułatwić sobie jedzenie.

Protezy powodują również zmianę wyglądu twarzy, zwiększony wypływ śliny i ewentualnie niewielkie trudności w mówieniu. Wszystko to jest normalne i wymaga przyzwyczajenia się; jeśli jednak masz jakiekolwiek obawy, skontaktuj się z lekarzem.

Dbałość o protezę zębową

Protezy zębowe wymagają wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zapewnić najlepszą opiekę dla Twoich nowych zębów i zdrowia jamy ustnej.

Protezy zębowe są delikatne, dlatego należy obchodzić się z nimi ostrożnie, aby uniknąć ich złamania. Wyjmuj protezy i szczotkuj je codziennie, aby utrzymać je w czystości. Do dezynfekcji nie używaj wrzącej wody, gdyż może to spowodować odkształcenia. Do czyszczenia protez używaj szczoteczki i środka czyszczącego lub pasty do zębów przeznaczonej specjalnie do protez, aby zapobiec ich zarysowaniu. Jeśli masz protezy częściowe, wyjmuj je podczas szczotkowania, aby zachować zdrowe dziąsła i naturalne zęby. Gdy nie używasz protezy, namocz ją w środku czyszczącym lub w wodzie. Dla lepszego zdrowia dziąseł, wyjmuj protezy na 8 godzin dziennie (w dzień i w nocy), chyba że dentysta zaleci inaczej. Zachowaj ostrożność przy stosowaniu klejów - długotrwałe działanie może spowodować utratę kości. Regularnie odwiedzaj swojego dentystę. Z czasem kość zmienia swój kształt i protezy będą wymagały korekty.
 

Pomiędzy długotrwałą procedurą, kosztami i ilością wymaganej opieki, protezy mogą wydawać się kłopotliwe. Jeśli jednak naprawdę potrzebujesz protezy, korzyści z jej posiadania sprawiają, że warto podjąć wysiłek jej utrzymania. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące protez, porozmawiaj z dentystą.

Inną, droższą alternatywą dla protez zębowych są implanty stomatologiczne. Dowiedz się więcej o tej opcji leczenia. Więcej znajdziesz na: http://stomatologkrakow.net.pl

Socialmedia

Warte uwagi

Dobra a zła stomatologia: Jak rozpoznać...

Jeśli chodzi o znalezienie dentysty, a nawet ocenę tego, którego już masz, jak odróżnić tych dobrych od złych? Poniżej przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek, które pomogą w ocenie...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .