Jak bezsenność i inne zaburzenia snu wpływają na Twoje zdrowie jamy ustnej?

Udostępnij:

 

Bezsenność i inne zaburzenia snu są bardzo powszechne w Stanach Zjednoczonych. Według danych Centers for Disease Control and Prevention (Centra Kontroli i Prewencji Chorób) szacuje się, że 50-70 milionów dorosłych cierpi na pewnego rodzaju zaburzenia snu lub czuwania.

I choć większość zna związek między snem a zdrowiem, niewielu może rozumieć zależność między snem a zdrowiem zębów.

Poniżej omówimy, w jaki sposób bezsenność i inne zaburzenia snu mogą wpływać na zdrowie zębów i co można z tym zrobić.

Syndrom jedzenia nocnego (NES)

Co to jest?

Zespół jedzenia nocnego to zaburzenie odżywiania, w którym dana osoba jest w pełni świadoma tego, co robi, jedząc późno w nocy. Uważa się, że od 1 do 3 procent populacji cierpi na zespół jedzenia nocnego lub zaburzenia odżywiania związane ze snem, o których powiemy dalej. Oba te zaburzenia są uważane za zaburzenia odżywiania i zaburzenia snu.

Ci, którzy mają NES zazwyczaj budzą się w środku nocy z niekontrolowanym pragnieniem zjedzenia czegoś, nawet jeśli nie są głodni. Bez względu na to, jak bardzo dana osoba próbuje się temu oprzeć, zazwyczaj nie jest w stanie zasnąć z powrotem, dopóki nie zje.

Jak to wpływa na zdrowie zębów?

Jedzenie późno w nocy może przyczynić się do utraty zębów, bez względu na rodzaj spożywanych pokarmów. Jedną z głównych przyczyn tego zjawiska jest suchość w jamie ustnej. W nocy zmniejsza się ilość śliny, co prowadzi do suchości w jamie ustnej, a to właśnie ślina jest kluczowym czynnikiem w usuwaniu bakterii z jamy ustnej, co zmniejsza ryzyko próchnicy zębów.

Kroki, które możesz podjąć, aby uniknąć jej długotrwałych skutków:

Praktykuj dobre zdrowie jamy ustnej, nawet w środku nocy, upewniając się, że szczotkujesz i nitkujesz zęby po zjedzeniu czegokolwiek. Pij tylko wodę na godzinę przed wieczornym myciem zębów. Jeśli wstaniesz na późną nocną przekąskę, płucz wodę w ustach przez kilka minut przed ponownym umyciem zębów.

Inne zagrożenia dla zdrowia:

Przyrost masy ciała Cukrzyca typu 2 Depresja Nadciśnienie

Zaburzenia odżywiania związane ze snem (SRED)

Co to jest?

Zdjęcie autorstwa RebeccaPollard / CC

Zaburzenia odżywiania związane ze snem różnią się od zespołu jedzenia nocnego tym, że osoba cierpiąca na zaburzenia odżywiania związane ze snem tylko częściowo budzi się w środku nocy, a następnie zaczyna jeść przez sen. Zazwyczaj oznacza to, że spożywa duże ilości niezdrowej żywności. Osoby cierpiące na SRED mogą nie pamiętać jedzenia we śnie lub mogą pamiętać tylko fragmenty z nocy.

Jak to wpływa na zdrowie zębów?

Podobnie jak w przypadku zespołu jedzenia nocnego, jedzenie późno w nocy może przyczynić się do utraty zębów ze względu na zmniejszenie przepływu śliny.

Kroki, które możesz podjąć, aby uniknąć jego długotrwałych skutków:

Praktykuj dobrą higienę jamy ustnej w godzinach, w których nie śpisz, szczotkując i nitkując zęby dwa razy dziennie oraz ograniczając ilość cukru i kwaśnych pokarmów i napojów, które spożywasz. Wyrób sobie nawyk picia wyłącznie wody przez godzinę przed umyciem zębów przed pójściem spać.

Inne zagrożenia dla zdrowia:

Przyrost masy ciała Cukrzyca typu 2 Depresja Nadciśnienie

Bruksizm

Co to jest?

Czy po przebudzeniu rano boli Cię szczęka? Czy bolą Cię zęby? Może to być znak, że zgrzytasz zębami podczas snu. Nocne zgrzytanie zębami znane jest również jako bruksizm. Jest to powszechne zaburzenie występujące u osób dorosłych. Sleepfoundation.org szacuje, że 8% dorosłych zgrzyta zębami podczas snu, a prawie jedna trzecia rodziców twierdzi, że ich dzieci wykazują oznaki bruksizmu.

Większość badaczy uważa, że bruksizm może być spowodowany przez kilka czynników: niepokój, stres, bezdech senny, chrapanie, zmęczenie, kofeinę, spożycie alkoholu i papierosy.

Jak wpływa to na zdrowie zębów?

Bruksizm, jeśli występuje od czasu do czasu, nie jest aż tak szkodliwy. Jeśli jednak zdarza się często, może powodować poważne uszkodzenia zębów, ból twarzy i zakłócać sen.

Kroki, które możesz podjąć, aby uniknąć jego długotrwałych skutków:

Noś do łóżka ochraniacz na zęby Odstresuj się przed snem Powstrzymaj się od spożywania zbyt dużej ilości alkoholu lub kofeiny i rzuć palenie Leczenie bezdechu sennego, które wyjaśnię poniżej.

Aby dowiedzieć się, która metoda leczenia będzie dla Ciebie najlepsza, porozmawiaj z lekarzem.

Inne zagrożenia dla zdrowia

Bruksizm może również powodować problemy zdrowotne, w tym:

Bóle głowy Bóle uszu Zaburzenia stawów szczękowych Ból szczęki

Bezsenność senną

Co to jest?

Bezsenność senna to stan, w którym nie jesteś w stanie zasnąć. Jest to powszechny problem, którego większość ludzi doświadcza raz na jakiś czas. Wyróżnia się bezsenność krótkotrwałą - gdy występuje ona od czasu do czasu - oraz bezsenność długotrwałą, gdy występuje ona często.

Jak wpływa ona na zdrowie zębów?

Jeśli chodzi o wpływ zaburzeń snu na zdrowie zębów, większość z nich sprowadza się do jednej rzeczy - jedzenia. Kiedy nie możemy spać, a musimy spać, mamy tendencję do nudzenia się, a kiedy ludzie się nudzą, mają tendencję do jedzenia.

Kroki, które możesz podjąć, aby ominąć jego długoterminowe skutki:

Następnym razem, gdy stwierdzisz, że nie możesz zasnąć i jesz w środku nocy, umyj i nitkuj zęby po jedzeniu. Możesz też oprzeć się chęci jedzenia i zamiast tego wypić trochę wody. Jeśli masz krótkotrwałą bezsenność, twoja bezsenność najprawdopodobniej sama się naprawi, ale jeśli tak się nie stanie, możesz wziąć tabletkę nasenną, która pomoże ci zasnąć. Jeśli masz długotrwałą bezsenność, tabletki nasenne tylko ją pogorszą. Porozmawiaj z lekarzem o niektórych nawykach życiowych, które możesz zmienić, aby pomóc sobie w zasypianiu, i odkryj ukrytą przyczynę swojej niezdolności do snu, abyś mógł ją wykorzenić lub uświadomić sobie problem.

Inne zagrożenia dla zdrowia:

Czas reakcji Koordynacja ręka-oko Słaba pamięć Słaby osąd Uszkodzenie układu odpornościowego

Obstrukcyjny bezdech senny

Co to jest?

Obturacyjny bezdech senny to powszechne zaburzenie snu, które występuje, gdy tkanki górnych dróg oddechowych zbliżają się do siebie zbyt blisko podczas snu. Powoduje to czasowe zablokowanie dopływu powietrza. Występuje często u mężczyzn w wieku 40 lat lub starszych, palących papierosy i z nadwagą.

Jaki to ma wpływ na zdrowie zębów?

Chociaż nie musi to mieć wpływu na zdrowie zębów (o czym wiemy), urządzenia stomatologiczne mogą poprawić ten stan, abyś mógł spać spokojnie.

Kroki, które możesz podjąć, aby uniknąć jego długotrwałych skutków:

Rzuć palenie, jeśli palisz. Nie pij żadnego alkoholu na 4 godziny przed snem. Spróbuj schudnąć, aby poprawić stan swojego bezdechu sennego. Użyj urządzenia do oddychania, które może pomóc otworzyć drogi oddechowe. Wypróbuj urządzenie stomatologiczne. Są to wykonane na zamówienie ustniki, które mogą ustawiać dolną szczękę i język podczas snu tak, aby drogi oddechowe nie były zablokowane. Poddaj się operacji. W ciężkich przypadkach obturacyjny bezdech senny powinien być leczony chirurgicznie.

Inne zagrożenia dla zdrowia:

Istnieje szereg zagrożeń dla zdrowia, z których należy zdawać sobie sprawę, jeśli cierpisz na bezdech senny. Należą do nich:

Cukrzyca Otyłość Astma Nadciśnienie płucne Bóle głowy Ciąża wysokiego ryzyka Napady, zaburzenia nerwowe, epilepsja Jaskra i inne schorzenia oczu Wysokie ciśnienie krwi Choroba wieńcowa i zawał serca niewydolność serca Udar mózgu Migotanie przedsionków (atrial fibrillation)  

Wniosek

Nie żyj po prostu z zaburzeniami snu, jakby nie było sposobu, aby to zmienić. Zbadaj je, porozmawiaj o tym z lekarzem i znajdź rozwiązanie dla dobra swojego zdrowia i zdrowia zębów.

Czy masz zaburzenia snu? Jakie sposoby pomogły Ci zasnąć? Więcej znajdziesz na: http://stomatologkrakow.net.pl

Socialmedia

Warte uwagi

Jak wybrać odpowiednią dla siebie pastę do...

Pytania, które należy zadać wcześniej Kiedy schodzisz do korytarza z produktami dentystycznymi w supermarkecie, jak zwykle wybierasz pastę do zębów dla siebie i swojej rodziny? Czy...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .