Licówki porcelanowe i kompozytowe na zęby

Udostępnij:

Licówki na zęby to dobry sposób dla osób, które chcą pozbyć się niedoskonałości uzębienia. Efekt jest uzależniony od materiału z jakiego są zrobione wypełnienia protetyczne, od ich rodzaju nie wszyscy jednak mogą z licówek skorzystać. To cienkie płytki w większości tworzone z porcelany i potem montowane na wargowej stronie zębów, dzięki specjalnemu klejowi.

To rozwiązanie odpowiednie do tego, by eliminować niedoskonałości estetyczne zębów w tym zmiany koloru. Można dzięki nim odbudować brakująca cześć, regulować kształt, dobrać wysokość zęba. Wykorzystywana do tego celu porcelana pozwala na zachowanie naturalnego połysku oraz koloru, nie będzie powodować alergii.

Jakie są rodzaje licówek?

W gabinetach stomatologicznych mogą być nam zaproponować różnego rodzaju licówki, wśród nich między innymi:

Akrylowe – chronią ząb przez określony czas i są podstawą do zakładania licówki tradycyjnej, nalezą do tańszych, ale mniej estetycznych rozwiązań. Masa akrylowa jest tworzona z utwardzonego akrylu. Takie licówki są mniej trwałe, grubsze i cięższe.

Kompozytowe – przygotowane z różnych materiałów. Maja one jednolity kolor, dlatego wyglądać mogą sztuczne. Tworzywo z jakiego są one tworzone bardzo często ulega przebarwieniom. Licówka kompozytowa jest tworzona z takiego samego materiału, który uzupełniony będzie ubytkami zębowymi. Ma mniejszą wytrzymałość niż porcelanowa, jednak można ją założyć w ciągu jednej wizyty. Na początek zbiera się powierzchowne tkanki zęba, a potem można je nakładać. Licówka tego typu może korygować kształt zęba czy maskować diastemę.

Ceramiczne – wykonane są z ceramiki skaleniowej, dzięki czemu ząb będzie wyglądał naturalnie. To trwalsze i droższe rozwiązanie. Licówki wykonane z kaolinu, barwników, krzemionki, kwarcu i wody a potem wypalane w piecu

Założenie licówek

Porcelanowe – elastyczne i trwale. Licówki te nie będą ulegać przebarwieniu, jest najbardziej popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o licówki. Bardzo elastyczna z wyjątkową trwałością. Odporna na urazy mechaniczne. Licówka jest tworzona z masy porcelanowej, która jest połączeniem masy akrylowej oraz ceramicznej i innych materiałów. Mocować ją można na każdym zębie, jednak zazwyczaj stosowana jest na tych najbardziej widocznych. Licówka porcelanowa będzie odporna na przebarwienie, w tym na osadzenie się kamienia nazębnego.

Pełnoceramiczne – maja warstwy co upodabnia je do zębów. Zbudowane z powłoki szkliwa i zębiny, wykonanych z porcelany.

Ile kosztują licówki?

Koszt licówek będzie uzależniony od tego z jakiego materiału są wykonane. Ponadto ważne będzie także umiejscowienie i ilość zębów na jakich mają się pojawiać. Najtańsze mogą kosztować poniżej 100 złotych te najbardziej trwale mogą kosztować nawet 2,5 tysiąca. Są jednak znacznie tańsze niż korony.

Licówki na zęby – sposób zakładania

Przed założeniem licówki lekarz musi dokonać analizy uzębienia i dziąseł. Dodatkowo zęby powinny być oczyszczone, ponieważ licówka może nie połączyć się z zębem. W niektórych sytuacjach potrzebne może być piaskowanie, albo wykonywanie skalingu. Przed założeniem trzeba wybrać kolor, wielkość czy kształt.

Socialmedia

Warte uwagi

10 powodów, dla których implanty...

Jeśli brakuje Ci zęba lub masz kilka brakujących zębów, należy rozważyć wszczepienie implantów stomatologicznych. Choć nie są one jedynym rozwiązaniem, implanty przynoszą niezrównane...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .