Amerykańskie zwyczaje żywieniowe i ich wpływ na zdrowie zębów

Udostępnij:

 

"Jesteś tym, co jesz." Znaczenie tego zdania nie jest takie, że jeśli zjesz pączka, staniesz się jednym z nich. Zamiast tego, wskazuje ono na fakt, że cokolwiek jesz - pączka lub w inny sposób - będzie miało wpływ na Twoje ciało i ogólny stan zdrowia.

W tym poście zamierzamy przyjrzeć się temu, jak amerykańskie nawyki żywieniowe wpływają na zdrowie zębów. Podczas gdy ubytki i choroby dziąseł są często wynikiem zaniedbanych nawyków dentystycznych (szczotkowanie i nitkowanie), inną przyczyną ubytków jest to, co wkładasz do ust.

1. Jak to, co jesz, wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Prawdopodobnie słyszałeś to już wcześniej w jakiejś formie lub modzie: nie wszystkie produkty spożywcze są dobre dla Twoich zębów. W rzeczywistości niektóre pokarmy mogą całkowicie sabotować zdrowie Twoich zębów. Dlaczego? Te nieprzyjazne pokarmy zawierają bakterie, które łatwo powodują ubytki i próchnicę zębów. Z drugiej strony, istnieją pokarmy, które wspierają zdrowie jamy ustnej poprzez dostarczanie składników odżywczych i ochronę.

Pomyśl o tym w ten sposób: Załóżmy, że masz naprawdę ładny samochód, który wymaga określonego rodzaju paliwa. Jeśli podasz mu właściwe paliwo, będzie jeździł gładko i bezproblemowo. Ale jeśli podasz mu niewłaściwy rodzaj paliwa, możesz go trwale uszkodzić.

Podobnie jest z ustami - to, co do nich wlewasz, decyduje o tym, czy będą działać w dobrym stanie. Jeśli nie otrzymujesz odpowiednich składników odżywczych, Twoja jama ustna jest bardziej podatna na zwiększone ryzyko wystąpienia ubytków lub chorób przyzębia.

Idąc jeszcze dalej, dalsze "napędzanie" jamy ustnej niewłaściwymi rodzajami pożywienia może spowodować poważne problemy zdrowotne. Dzisiejsze badania wskazują na związek między złym stanem zdrowia zębów a innymi poważnymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca i choroby układu krążenia.

2. Amerykańskie zwyczaje żywieniowe

Najczęściej spożywane produkty spożywcze

Business Insider stworzył wykres, który pokazuje 25 najlepszych źródeł kalorii w Ameryce. Innymi słowy, wykres ten pokazuje żywność, którą Amerykanie spożywają najczęściej w sposób regularny. Spójrz na poniższy wykres i sprawdź, czy zauważyłeś jakieś wzorce:

Źródło: Business Insider

Wśród tych pokarmów, można zauważyć, że źródła węglowodanów, skrobi i cukru są wymienione wiele razy - co oznacza, że każda z tych grup ma wysoki wskaźnik spożycia. Niestety dla nas, te pokarmy mogą smakować świetnie, ale mają potencjał, aby być szkodliwe dla Twoich zębów. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób te grupy pokarmów negatywnie wpływają na zdrowie jamy ustnej.

Węglowodany i skrobia

Kiedy spożywasz skrobię i węglowodany - w jakiejkolwiek postaci - Twoje usta rozkładają je na cukry proste. Cukry te stanowią pożywkę dla szkodliwych bakterii, które wytwarzają kwasy, powodujące z czasem próchnicę zębów, co prowadzi do poważniejszych problemów stomatologicznych, jeśli nie zostaną rozwiązane.

Przykłady węglowodanów: Chleb, makaron, chipsy, krakersy itp.

Słodycze/cukierki

Termin "słodki ząb" jest dość ironiczny, gdy się nad nim zastanowić. Chociaż lubimy używać go jako wymówki, kiedy jemy dużo słodyczy lub cukierków, często nie zastanawiamy się nad tym, że wysokie spożycie cukru poważnie szkodzi naszym zębom. Uważaj, aby nie jeść zbyt dużo słodyczy - zwłaszcza jeśli są to twarde lub lepkie cukierki, które mogą przyklejać się do zębów.

Przykłady słodyczy: Karmel, lizaki, żelki itp.

Rada: Następnym razem, gdy zjesz dużo cukru, pamiętaj o umyciu zębów, aby chronić swoje białe zęby.

Źródło: https://www.stillorgandentalcare.ie/

Gazowane/słodzone napoje bezalkoholowe i herbaty

Każdy słyszał, że napoje gazowane są szkodliwe dla zębów, ale to często nie powstrzymuje nas przed ich piciem. Przyjrzyjmy się faktom: większość napojów gazowanych zawiera szalenie dużą ilość cukru, a także jest gazowana.

Jak to wygląda dla Twoich zębów? Zazwyczaj ludzie, którzy często piją napoje gazowane, kończą z zębami, które są...

  • przebarwione od syropu Wrażliwe z powodu gazowania (szkliwo zęba zużywa się, przez co staje się on bardziej wrażliwy i podatny na próchnicę) Gnijące od cukru.

Przykłady napojów słodzonych: Różne napoje gazowane, napoje energetyczne, itp.

Rada: Następnym razem, kiedy będziesz pić napój gazowany, użyj słomki, aby uniknąć kontaktu z zębami. Pamiętaj też o piciu wody zaraz po wypiciu napoju gazowanego lub kawy, aby zapobiec przebarwieniom.

Związek pomiędzy ubytkami a stanami

Ogólnokrajowe, stanowe badanie zdrowia jamy ustnej zostało przeprowadzone przez CDC, zbierając procenty uczniów klas trzecich, którzy mieli jakąś formę próchnicy w swoim życiu. Poniżej znajdują się wyniki, które zostały znalezione. Czy Twój stan jest na wyższym czy niższym końcu?

Źródło: Business Insider

Podczas gdy ubytki mogą wynikać z braku dbałości o zęby, ciemnoczerwone stany mogą również mieć wysoką ilość ubytków z powodu tego, jakie jedzenie jest tam spożywane. Możesz również spojrzeć na tę mapę, aby dowiedzieć się, które stany mają najlepszy stan zdrowia jamy ustnej, w porównaniu do tych z najgorszym.

Jeśli mieszkasz w stanie, w którym ubytki są bardzo powszechne, może chcesz zacząć wdrażać pewne lepsze nawyki dentystyczne, jak sugeruje poniżej.

3. Tworzenie dobrych nawyków żywieniowych, które sprzyjają zdrowiu zębów

Zamiast jeść pokarmy, które szkodzą zdrowiu zębów, spróbuj jeść rzeczy, które ostatecznie zwiększą stan zębów i jamy ustnej. Poniżej podajemy kilka przykładów.

Zdjęcie autorstwa Glorii Garcia / CC-BY-NC-ND

Pokarmy bogate w błonnik (owoce i warzywa)

Pokarmy te stymulują przepływ śliny, która w naturalny sposób zapewnia obronę przed ubytkami i próchnicą, a także oczyszcza jamę ustną i pomaga naturalizować kwasy po jedzeniu.

Przykłady: Jabłka, marchew, seler, itp.

Nabiał

Produkty mleczne są doskonałym źródłem wapnia, fosforanów i witaminy D. Ponieważ ząb jest zbudowany z wapnia, spożywanie tych pokarmów pomoże wzmocnić kość i odbudować szkliwo zęba.

Przykłady: Ser, Mleko (lub mleko sojowe), Zwykły jogurt.

Bezcukrowa guma do żucia

Żucie gumy bez cukru po posiłku pomaga wypłukać szkodliwe kwasy z zębów (chroniąc je przed próchnicą), a niektóre gumy pomagają również zachować szkliwo zębów.

Jeśli jednak guma zawiera cukier, może przyczynić się do powstawania ubytków, co jest przeciwieństwem tego, do czego dążymy!

Zielona/czarna herbata

Herbaty te zawierają związki, które mieszają się z płytką nazębną i zwalczają niebezpieczne bakterie, chroniąc zęby przed kwasami powodującymi próchnicę. Inną rzeczą, w której pomaga herbata, jest zmniejszanie stanów zapalnych i szans na wystąpienie chorób dziąseł.

Pamiętaj: Nie dodawaj cukru i szczotkuj zęby, aby zapobiec przebarwieniom. (Jeśli Twoje zęby ulegną przebarwieniu, sprawdź nasz przewodnik po wybielaniu zębów, aby uzyskać pomoc).

Te informacje naprawdę mogą sprawić, że pomyślisz dwa razy o tym, co wkładasz do ust, prawda? Mamy nadzieję, że ten post dał Ci trochę więcej wglądu w to, jak Twoje nawyki żywieniowe mogą wpłynąć na Twoje zdrowie zębów - na lepsze lub gorsze.

 

Źródła:

  • Nawyki żywieniowe w Ameryce: https://www.businessinsider.com/how-eating-habits-vary-around-america-2014-4 Stany, w których dzieci mają najwięcej ubytków: https://www.businessinsider.com/cdc-state-cavity-map-2014-6 Streszczenie: https://www.nidcr.nih.gov/DataStatistics/SurgeonGeneral/Report/ExecutiveSummary.htm

 

Socialmedia

Warte uwagi

Czy alergie sezonowe i katar sienny mogą mieć...

W Wielkiej Brytanii duża część populacji cierpi na alergie sezonowe i katar sienny - niektóre szacunki mówią, że problem ten dotyczy aż 13 milionów Brytyjczyków. Niektóre ze sposobów, w...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .