Należąc do grupy zwanej trzonowcami, zęby twojej mądrości są ostatnimi, które się wyłaniają. Zęby te, znajdujące się w tylnej części jamy ustnej, wykorzystywane są głównie do funkcji żucia i gryzienia. Znane również jako trzecie zęby trzonowe, zęby mądrości pojawiają się zazwyczaj we wczesnych latach dwudziestych lub późnej młodości. Chociaż nie wszystkie zęby mądrości powodują problemy, wiele z nich robi to w taki sposób, że konieczne jest ich usunięcie.

Uderzony ząb to problem - ząb mądrości, który robi jedno z poniższych:

  • Wychodzi z ułożenia
  • Nie wybucha w pełni, lub
  • Utknęła pod powierzchnią dziąseł

Uderzony ząb, który nie wyłoni się całkowicie, częściowo wybuchnie lub wybuchnie pod szczególnym kątem, może być spowodowany niedostateczną ilością miejsca w szczęce dla zęba. Uderzenie może być częściowe lub całkowite. Ząb mądrości, który w ogóle nie przebije się przez dziąsło, jest znany jako ząb całkowicie uderzony. Jeśli ząb mądrości wybucha w sposób nieprawidłowy, może on utrudniać normalny rozwój innych zębów. Może to również spowodować infekcję, która prowadzi do bólu i innych problemów z zębami, takich jak torbiele czy uszkodzenia kości.

Najlepszym sposobem na określenie, czy Twój ząb mądrości jest skonsultowanie się z dentystą w celu oceny Twojego stanu zdrowia przy pomocy odpowiedniego badania diagnostycznego i ewaluacyjnego jamy ustnej. Mogą jednak wystąpić również objawy i oznaki ostrzegawcze, takie jak poniższe:

Czerwone, obrzęknięte lub krwawiące dziąsła

W przypadku uderzenia w zęby z powodu infekcji częstym objawem jest obrzęk lub krwawienie wokół zainfekowanej okolicy dziąseł. Infekcja prawdopodobnie spowoduje ból i zaczerwienienie dziąseł. Nieleczona infekcja może rozprzestrzenić się na inne zęby trzonowe i spowodować ich uszkodzenie.

Ból w/około szczęki

Jeśli odczuwasz ból w tylnej części szczęki, może on być spowodowany przez pojawiający się ząb mądrości, który uciska na sąsiedni trzonowiec pleców. Jest to w dużej mierze spowodowane tym, że nie ma wystarczająco dużo miejsca w szczęce, aby pomieścić jego rozwój.

Częściowo wyrwany ząb, który tworzy maleńkie szczeliny z sąsiednim zębem, może również sprzyjać rozwojowi bakterii wewnątrz szczeliny, prowadząc do zakażenia zęba lub dziąsła. Infekcja może wywołać ostry ból, który wymaga natychmiastowej uwagi.

Trudności z otwarciem ust

Ząb zdeterminowanej mądrości walczy o miejsce w szczęce, nie tylko przesuwa sąsiednie zęby, ale także przesuwa linię szczęki. Dlatego też niektórzy pacjenci z uderzonym zębem mądrości doświadczają dotkliwego bólu i sztywności w obszarze szczęki. Obrzęk dziąseł i szczęki może się pogorszyć do tego stopnia, że otwarcie jamy ustnej może być trudne.

Nieprzyjemny smak w ustach/złośliwym oddechu

Jak już wspomniano, mądrość może stworzyć raj dla bakterii prowadzących do infekcji, torbieli lub rozkładu. Kiedy to nastąpi, może to pozostawić w ustach zły smak, a nawet spowodować nieświeży oddech (halitozę).

Należy pamiętać, że obecność powyższych objawów nie stanowi rozstrzygającego dowodu na to, że będziesz musiał usunąć swoje zęby mądrości. Po raz kolejny zaleca się wzięcie udziału w egzaminie ustnym, ponieważ dentysta jest w najlepszej pozycji do oceny Twojego stanu.

Socialmedia

Warte uwagi

Zgrzytanie zębami z powodu Brexitu i upałów?

Czy zgrzytasz zębami w nocy?Jeśli odpowiedziałeś "nie", to czy jesteś pewien? Wiele osób zgrzytających zębami nie jest nawet świadomych, że to robi, i jest zdumionych pozornie...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .