Czy cukrzyca może powodować problemy z jamą ustną?

Udostępnij:

Utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej jest ważne nie tylko ze względu na to, co dzieje się w samej jamie ustnej.

Na stronie Może być również odwrotnie - zdrowie jamy ustnej może być zagrożone przez ogólny stan zdrowia - np. zdrowie - na przykład stres może prowadzić do szeregu komplikacji związanych ze zdrowiem jamy ustnej. powikłań.

Czy dotyczy to również cukrzycy? Czy cukrzyca może prowadzić do problemów z jamą ustną? I czy jest to związek, który działa w obie strony - problemy ze zdrowiem jamy ustnej zwiększają nasilenie cukrzycy?

Niestety, odpowiedź jest twierdząca w obu przypadkach.

  • Cukrzyca może prowadzić do problemów zdrowotnych jamy ustnej i ustnej.
  • Zdrowie jamy ustnej są również czynnikiem ryzyka, który może utrudniać kontrolowanie cukrzycy.

Oczywiście, jest to okrężny scenariusz, w którym, nieleczone, oba schorzenia mogą się wzajemnie pogarszać. się pogarszać, co w ostateczności może mieć szkodliwe, potencjalnie śmiertelne konsekwencje, biorąc pod uwagę związek cukrzycy z chorobami serca i udarami mózgu. związek cukrzycy z chorobami serca i udarami mózgu.

W tym wpisie przyjrzymy się jak te dwa schorzenia wpływają na siebie nawzajem, jakie dolegliwości jamy ustnej mogą mogą być odczuwane i podamy kilka rad, co robić dalej.

Dlaczego Cukrzyca powoduje problemy z jamą ustną (i odwrotnie)

Nie ma jednej przyczyny, dla której cukrzyca może prowadzić do problemów zdrowotnych jamy ustnej, lecz istnieje kilka czynników.

Być może łatwiej jest wyobrazić sobie to powiązanie w odwrotnej kolejności, czyli zastanowić się, jakie wymagania są konieczne, by problemy z jamą ustną mogły się rozwijać.

Wysoki poziom cukru i skrobi współdziała z naturalnie występującymi w jamie ustnej bakteriami, tworząc płytkę nazębną - lepką warstwę, która przykleja się do zębów.

Kwasy zawarte w tej płytce atakują powierzchnię zębów, co może prowadzić do powstawania ubytków i chorób dziąseł.

Biorąc pod uwagę, że cukrzyca prowadzi do okresów, w których poziom cukru we krwi jest podwyższony, zwiększa się ilość cukru i skrobi dostarczanych bakteriom w jamie ustnej.

Im więcej powstaje płytki nazębnej, tym więcej szkód.

Suchość w jamie ustnej

Problemy ze zdrowiem jamy ustnej są także często wynikiem, przynajmniej częściowo, suchości w jamie ustnej(kserostomii). W wielu przypadkach osoby chore na cukrzycę cierpią na względny brak śliny, a bez wilgotnej jamy ustnej i zębów kąpanych w ślinie zwiększa się ryzyko wystąpienia szeregu schorzeń jamy ustnej i zębów.

Ten negatywny związek działa także w drugą stronę - problemy jamy ustnej, takie jak zapalenie przyzębia (poważna (poważna choroba dziąseł), która jest trzykrotnie bardziej prawdopodobna u osób z cukrzycą, ma duże szanse na dalsze podwyższenie poziomu cukru we krwi, co utrudnia kontrolowanie cukrzycy. kontrolowanie cukrzycy.

Istnieje wiele naukowych, recenzowanych badań, które wykazują związek między cukrzycą a problemami a problemami zdrowotnymi jamy ustnej, a także związek odwrotny (linki znajdują się na dole niniejszego postu).

Skoro związek ten został ustalony, ważne jest, by wiedzieć, do jakich problemów zdrowotnych jamy ustnej może prowadzić cukrzyca.

Oral Problemy zdrowotne jamy ustnej, które może wywołać cukrzyca

Nagromadzenie płytki nazębnej, o którym wspomnieliśmy w pierwszej części, może prowadzić do różnych problemów - od zapalenia dziąseł, które jest problematyczne, ale stosunkowo łatwe do wyleczenia, po bardziej agresywną chorobę dziąseł, znaną jako zapalenie przyzębia.

Zapalenie dziąseł jest powodowane, gdy płytka nazębna utrzymuje się na powierzchni zębów, co z czasem podrażnia dziąsła i dziąsła stają się opuchnięte i łatwo krwawią. Częstym efektem ubocznym jest również nieświeży oddech.

Zapalenie dziąseł, choć może być nieprzyjemne może być, nie jest to stan, który sam w sobie powoduje długotrwałe szkody i jest dość jest dość łatwe do wyleczenia - usunięcie kamienia nazębnego przez higienistkę stomatologiczną jest jedynym wymagany zabieg.

Zapalenie dziąseł może jednak przekształcić się w zapalenie przyzębia, poważniejszą odmianę choroby dziąseł, czyli stan, który prowadzi do erozji tkanki i kości oraz może spowodować, że zęby staną się luźne i w końcu mogą być zagrożone wypadnięciem.

Poważne

Zapalenie przyzębia to poważna choroba, która jest powiązana z chorobami serca i może prowadzić do rozwoju cukrzycy.

Jest to także schorzenie wymagające specjalistycznego leczenia - stosowanie silnego płynu do płukania jamy ustnej nie rozwiąże problemu.

Dla osoby cierpiącej na krwawienie dziąseł rozpoznanie, czy ma ona zapalenie dziąseł czy zapalenie przyzębia, może być prawie niemożliwe, ponieważ objawy wydają się podobne, nawet jeśli wyrządzone szkody są zupełnie inne.

Ważne jest, aby odpowiednio zbadać objawy, a rada ta dotyczy w jeszcze większym stopniu osób chorych na cukrzycę, ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia przyzębia jest u nich o 300% większe.

Infekcje

Cukrzyca może również prowadzić do pleśniawek, czyli infekcji grzybiczej, która może prowadzić do powstawania wrzodów (bolesnych białych i czerwonych plam wewnątrz jamy ustnej).

Ponadto cukrzyca może prowadzić do suchości w jamie ustnej, co dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia chorób dziąseł, ponieważ w jamie ustnej brakuje śliny, która w naturalny sposób pomaga zwalczać bakterie.

Krótko mówiąc, istnieje duża wanie chorób dziąseł u osób cierpiących na cukrzycę. Co można zrobić z tym zrobić?

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych jamy ustnej.

Wiele porad dla osób chorych na cukrzycę jest taka sama jak dla wszystkich innych osób. Zaczyna się od właściwej higieny jamy ustnej.

Zęby powinny być szczotkowane dwa razy dziennie i zaleca się stosowanie elektrycznych szczoteczek do zębów - nie zapominaj także o nitkowaniu zębów lub używać szczoteczki międzyzębowej.

Jedzenie, które spożywasz, również ma wpływ na zdrowie Twoich zębów - żywność o wysokiej zawartości cukru lub kwasów jest zdecydowanie problematyczna; napisaliśmy post na blogu zawierający więcej informacji na temat żywności, której należy unikać (tutaj).

Unikaj palenia

Ryzyko zachorowania na choroby dziąseł jest wielokrotnie wyższe w przypadku osób palących, co dotyczy również raka jamy ustnej.

Porady skierowane szczególnie do osób cierpiących na cukrzycę powinny zawsze wspominać o chorobie podczas wizyt u dentysty i higienistki.

Biorąc pod uwagę zwiększone ryzyko zachorowania na choroby dziąseł, a następnie ich okrężny wpływ na cukrzycę, bardzo ważne jest, aby monitorować stan zdrowia dziąseł i śledzić jego postępy w miarę upływu czasu, co pozwoli na wykrycie wszelkich problemów na jak najwcześniejszym etapie.

Następne kroki

Strona Kolejne kroki dla każdego, kto cierpi na cukrzycę i obawia się o zdrowie jamy ustnej, są proste,

popracuj nad poprawą higieny jamy ustnej i dokonaj rozsądne zmiany w swojej diecie (palacze niech spróbują rzucić palenie lub przynajmniej je ograniczyć). ograniczyć).

Co równie ważne, umów się na wizytę kontrolną u dentysty, najlepiej w gabinecie, który posiada również zespół higienistek i periodontologa (stomatologa specjalizującego się w chorobach dziąseł), aby można było łatwo aby w razie stwierdzenia jakichkolwiek problemów z dziąsłami można było łatwo skierować pacjenta do lekarza.

Jeśli mieszkasz lub pracujesz w Londynie, rozważ przyjście do The Dental Surgery na wizytę kontrolną. Wizytę można zarezerwować online w dogodny dla siebie sposób.

Dlaczego warto wybrać The Dental Surgery?

Pozwolimy naszym pacjentom mówić Oto nasza najnowsza opinia od pacjenta:

"Myślę, że ta praktyka stomatologiczna jest genialna! Absolutnie niesamowity i przyjazny personel. Bolało mnie od 2 dni, a dentysta przyjął mnie już następnego dnia po zgłoszeniu się do niego.

Byli bardzo mili, przyjaźni i delikatni, a ich etyka zawodowa jest godna pochwały.

Zajęli się problemem i udzielili mi szczegółowych wyjaśnień na temat sytuacji i dalszej opieki. Gorąco polecam to miejsce moim przyjaciołom i rodzinie!".

Zobacz więcej naszych niezależnych recenzji w Google tutaj.

Zarezerwuj online lub . zadzwoń do nas pod numer 020 3909 1690.

Więcej informacji:

https://jada.ada.org/article/S0002-8177(14)63883-6/fulltext#cesec100

https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD004714.pub3/full#CD004714-sec1-0001

Socialmedia

Warte uwagi

Zaprojektuj swój uśmiech na nowo. O nowoczesnej...

Uśmiech to wizytówka bez względu na to jaki zawód się wykonuje, a stomatologia już dawno nie jest dziedziną, która skupia się na leczeniu. W XXI wieku można tak naprawdę projektować...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .