Utrzymanie prostych zębów po założeniu aparatu ortodontycznego - jak utrzymać leczenie ortodontyczne

Udostępnij:

Nadszedł ten wielki dzień, na który czekałeś Ty lub Twoje dziecko. Już jest w kalendarzu: ZERWIENIE SZTUK!

Wiele osób planuje świętować lub zrobić coś specjalnego, aby uczcić dzień zdjęcia aparatu ortodontycznego.

Przychodzisz do gabinetu na wizytę związaną z usunięciem aparatu. I jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, Twoje zęby są idealnie gładkie. I idealne! Patrzysz na nie w lustrze jak na starych przyjaciół. Minęło sporo czasu, odkąd się widzieliście.

Ciężko pracowałeś, aby dostać się do miejsca, w którym jesteś, a nagroda jest spektakularna! Wspaniałe, idealnie wyrównane zęby, które zmieniły wszystko - jak wyglądasz, pewność siebie i oczywiście całe życie, aby cieszyć się nowym, najzdrowszym uśmiechem.

A potem, to się dzieje. W środku całej tej ekscytacji, twój ortodonta rzuca mokry koc na swoich uroczystości. On lub ona chce porozmawiać z tobą o: retencji. Retainery? Właśnie zdjęto Ci aparat ortodontyczny. Właśnie w tej chwili! I oto idziemy z rozmową o retainery, i utrzymanie zębów prosto, i zrujnować swój doskonale szczęśliwy moment.

zęby

Wszystko o retencji: Utrzymanie prostych zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego

Dlaczego potrzebuję retainera?

Samo zdjęcie aparatu ortodontycznego nie oznacza, że Twoje zęby przestały się ruszać. Proces przebudowy kości, który przekształcił Twoje zęby we wspaniały uśmiech, który masz dzisiaj, wymagał czasu, aby się rozpocząć, i będzie wymagał czasu, aby się zatrzymać. Nacisk z łuku lub alignerów wysłał wiadomość do kości i tkanki łącznej wokół zębów, aby poluzować się na trochę, przesunąć, a następnie odbudować kość wokół zębów w ich nowych pozycjach. Proces ten zachodził w małych odstępach czasu, w powolnym, stałym procesie. Usunięcie nacisku nakładek aligner lub łuku nie powoduje natychmiastowego zatrzymania ruchu zębów. Dlatego właśnie retainery i zobowiązanie do ich noszenia jest tak ważne, abyś mógł cieszyć się swoją ciężką pracą i pięknymi rezultatami przez całe życie.

Jak działają aparaty retencyjne?

Retainery pomagają zahamować ruchy zębów i zapobiegają ich przesuwaniu się. Zęby naturalnie chcą się przesuwać w małych przyrostach w czasie. Retainery wysyłają drobne sygnały do korzeni Twoich zębów, aby powiedzieć im, aby pozostały na swoim miejscu i aby utrzymać Twoje zęby w prawidłowym ułożeniu. Niektóre aparaty retencyjne są mocowane na stałe (cementowane) na miejscu za zębami. Inne typy obejmują Hawleya, który jest najbardziej powszechny. Retainer Hawley'a jest wykonany z metalowego drutu prowadzącego i akrylu, który jest dopasowany do Twojej jamy ustnej. Zarówno wkłady Hawleya, jak i przezroczyste wkłady retencyjne są wyjmowane. Najważniejsze jest jednak to, że aparaty retencyjne działają tylko wtedy, gdy rzeczywiście je nosisz.

Jak długo muszę nosić aparaty retencyjne?

Pierwsze 6 miesięcy po aktywnym leczeniu ortodontycznym są szczególnie krytyczne, ponieważ zęby są nadal aktywnie stara się poruszać. Większość pacjentów ortodontycznych muszą nosić swoje retainery przez 6 miesięcy w pełnym wymiarze czasu po zakończeniu aktywnego aparatu ortodontycznego lub leczenia invisalign, a następnie wyjmowane retainery w nocy, na całe życie.

Tak, przez całe życie.

Twoje zęby są niewiarygodnie silne, ale zęby naturalnie się przesuwają, a najlepszym sposobem - naprawdę jedynym - na utrzymanie zębów wyglądających tak dobrze za 20 lat, jak dzisiaj, jest noszenie retainerów. Pamiętaj, że część "na zawsze" jest tylko w nocy. W ciągu dnia będziesz chodził z idealnymi zębami i nikt inny nie będzie mądrzejszy - trochę jak superbohater. To jest w porządku, twój sekret jest bezpieczny z nami.


Większość dorosłych pacjentów ortodontycznych to pacjenci "nawracający".

Na zawsze wydaje się długi czas, zwłaszcza gdy jesteś młody. Ale wystarczy zapytać dorosłego pacjenta ortodontycznego, który rozpoczął leczenie ponownie, ponieważ zdecydował się przestać nosić swoje retainery. Pojawienie się zębów mądrości, zgrzytanie i zaciskanie zębów spowodowane stresem w pracy i życiu, utrata innych zębów, choroby dziąseł i wiele innych czynników może wpływać na przemieszczanie i przesuwanie się zębów w czasie. Większość naszych dorosłych pacjentów ortodontycznych miał aparaty ortodontyczne, gdy byli młodzi, i postanowił na zawsze było zbyt długo, aby nosić retainer.

Jak uzyskać jak najwięcej z inwestycji w leczenie ortodontyczne

Spędziłeś czas i zasoby na leczenie ortodontyczne, a wyniki są fantastyczne. Mamy kilka zaleceń, jak upewnić się, że można cieszyć się owocami swojego czasu i wysiłku, do końca życia.

  • Noś swoje retainery zgodnie z instrukcjami ortodonty, tak długo, jak zalecają. Jeśli masz nosić nocny strażnik, aby zapobiec szlifowanie, nosić go.
  • Jeśli zgubisz lub złamiesz swój retainer lub aparat, zleć jego wymianę ASAP.
  • Dbaj o swoje zęby w domu. Szczotkuj zęby co najmniej 2 razy dziennie i nitkuj je raz. Wielu naszych pacjentów ortodontycznych utrzymuje swoje wspaniałe procedury higieny jamy ustnej po leczeniu aparatami ortodontycznymi, ze względu na nawyki, które stworzyli szczotkując zęby po każdym posiłku.
  • Kontynuuj regularne profesjonalne przeglądy stomatologiczne i czyszczenie zębów co 6 miesięcy. Zabierz ze sobą swój aparat(y) retencyjny(e). Może zaistnieć potrzeba wymiany retainerów co jakiś czas. Jeśli Twój dentysta lub ortodonta zaleci wymianę, zrób to. Jeśli przestaną pasować prawidłowo, przynieś je do gabinetu, aby je obejrzeć.
  • Bardzo dbaj o swoje stałe lub ruchome aparaty retencyjne. Utrzymuj je w czystości i bezpiecznie przechowuj w twardym etui. Trzymaj je w stałym miejscu, abyś ich nie zgubił.
  • Jeśli naprawdę zależy Ci na tym, jak wyglądają Twoje zęby podczas wczesnego okresu retencji, zapytaj, czy przezroczysty retainer może być dla Ciebie odpowiedni.

Poświęciłeś czas, aby poznać swojego ortodontę, a on zna Ciebie. Utrzymanie tego wspaniałego partnerstwa i będzie ustawiony, aby mieć swój najlepszy, najzdrowszy uśmiech - na całe życie.

Socialmedia

Warte uwagi

10 najlepszych książek o stomatologii dla dzieci

  Chcesz, aby Twoje dzieci myły zęby? Przekonanie ich do tego może być trudne, ale z pomocą ich ulubionych filmów i tych wspaniałych książek, możesz być w stanie to zrobić. A...

Nasz DVP VIP

Po prostu STOP!

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .