Czy przeklinasz, gdy zęby mają kontakt z gorącą lub zimną żywnością i napojami? Jeśli tak, możesz mieć wrażliwe zęby.

Jest wiele rzeczy, które mogą powodować nadwrażliwość zębów. Przyjrzyjmy się niektórym z najczęstszych przyczyn tej choroby zębów i przyjrzyjmy się krokom, które możesz podjąć, aby przynieść ulgę, gdy się ona pojawi:

Twarde szczotkowanie zębów

Jeśli szczotkujesz zbyt mocno lub używasz szczoteczki ze sztywnym włosiem, może to z czasem uszkodzić szkliwo zębów. Wiele osób niesłusznie zakłada, że użycie siły podczas szczotkowania zębów pomaga w ich lepszym oczyszczaniu, ale szczotkowanie zębów to nie to samo, co szorowanie linii fug. Istnieje powód, dla którego dentyści zalecają dwie minuty jako standardowy czas trwania każdej sesji szczotkowania zębów. Po upływie tych dwóch minut dalsze szczotkowanie może zacząć drapać zęby, zamiast je czyścić. W ten sam sposób szczoteczka z miękkim włosiem działa równie skutecznie, ale jest bardziej elastyczna i delikatna dla Twoich zębów. Zmniejszając ścierny charakter regularnego szczotkowania, możesz pomóc chronić szkliwo zębów - zapobiegając w ten sposób lub zmniejszając wpływ nadwrażliwości zębów.

Kwaśna żywność i napoje

Kwaśne jedzenie i napoje mogą również uszkodzić szkliwo zębów. Żywność o wysokim poziomie pH - jak napoje gazowane, marynaty, czerwone wino i napoje energetyczne - może z czasem niszczyć szkliwo zębów. Kwasy zawarte w spożywanej żywności osłabiają zęby i powodują ich demineralizację, odsłaniając wewnętrzną warstwę zębiny, co sprawia, że zęby są podatne na nadwrażliwość. Ponieważ kwaśne pokarmy mogą chwilowo osłabić lub zmiękczyć szkliwo, mycie zębów bezpośrednio po posiłku może spowodować drobne zarysowania na zębach i uczynić je podatnymi na erozję. Dlatego też zaleca się odczekać około 20-30 minut po posiłku na umycie zębów, aby zminimalizować uszkodzenia szkliwa.

Próba próchnicy zębów, złamane zęby lub zużyte wypełnienia

Zła higiena jamy ustnej może również prowadzić do powstawania wrażliwych zębów. W wyniku złej higieny gromadzi się wokół dziąseł płytka nazębna, która może powodować ich odkładanie się, odsłaniając leżące pod nimi korzenie zębów i sprawiając, że zęby są podatne na nadwrażliwość. Aby przeciwdziałać temu problemowi, zaleca się codzienne szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznych w połączeniu z wizytami kontrolnymi dwa razy do roku w celu dokładnego oczyszczenia zębów.

Zaawansowana próchnica zębów może uszkodzić strukturę zęba chroniącą korzeń zęba i spowodować nadwrażliwość lub ból. Kiedy próchnica przedostanie się do korzenia zęba, dentysta może przepisać kanał korzeniowy w celu usunięcia infekcji powodującej głęboką próchnicę i ochrony leczonego zęba za pomocą korony.

Starzejące się wypełnienia zębowe mogą pękać, osłabiać się lub próchnicować wokół krawędzi, powodując gromadzenie się bakterii w tych miejscach, co prowadzi do rozpadu szkliwa. Jeśli wystąpi nadwrażliwość zębów, dentysta może z łatwością wymienić zużyte wypełnienia.

Szlifowanie zębów

Szlifowanie zębów (tzw. bruksizm) jest niezwykle częstym problemem, który powoduje zużywanie się szkliwa. Jeśli zęby są spłaszczone lub zużyte przez uporczywe zgrzytanie - zwykle pojawiające się podświadomie podczas snu - wrażliwa warstwa zębiny może być odsłonięta i powodować nadwrażliwość zębów. Lekarz dentysta może przepisać indywidualnie dopasowany ochraniacz na zęby, który uchroni Cię przed uszkodzeniem zębów podczas snu.

Socialmedia

Warte uwagi

Jak prawidłowo wyczyścić swój Retainer, aby...

Po zainwestowaniu pieniędzy, a często także lat życia w aparat ortodontyczny, ortodonta może zalecić noszenie aparatu retencyjnego, aby uchronić zęby przed przesunięciem.Jednak retainery...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .