American Cancer Society szacuje, że w tym roku będzie 51 540 nowych przypadków raka jamy ustnej i ustno-gardła oraz 10 030 zgonów z powodu tej choroby. ADA zwraca uwagę na tę chorobę na wiele sposobów, przede wszystkim współpracując z Krajowym Stołem Szczepień przeciwko HPV, organizacją założoną przez American Cancer Society oraz Centers for Disease Control & Prevention, której celem jest zmniejszenie liczby nowotworów i zmian przedrakowych szyjki macicy związanych z HPV, a także skutków nienowotworowych. Dzięki naszej współpracy mamy przyjemność podzielić się niniejszym przewodnikiem, który podkreśla pięć konkretnych działań, jakie Twoja praktyka może podjąć, aby pomóc w zmniejszeniu liczby zakażeń HPV.
Ponieważ obchodzimy Miesiąc Świadomości Raka Jamy Ustnej, ważne jest, aby upewnić się, że wszyscy jesteśmy na bieżąco z najnowszymi dostępnymi informacjami. Stowarzyszenie opublikowało swoje wytyczne dotyczące raka jamy ustnej w zeszłym roku i jeśli jeszcze nie miałeś okazji się z nimi zapoznać, zrób to dzisiaj. Zawierają one wskazówki dla stomatologów, jak sprawdzać zmiany chorobowe, jak identyfikować potencjalnie złośliwe zaburzenia (PMD) i jak postępować w odpowiednich sytuacjach klinicznych.
Oprócz wytycznych, ADA przygotowało przewodnik po gabinecie, który pomoże Ci zapoznać się z zaleceniami wytycznych, a także film instru ktażowy, który pokazuje, jak wykonać każdy etap konwencjonalnego badania wzrokowego i dotykowego u pacjenta.
Czy kiedykolwiek zauważyłeś podejrzaną zmianę podczas badania pacjenta? Znajduje się tam również artykuł "Dla Pacjenta", odpowiadający na najczęściej zadawane pytania dotyczące raka jamy ustnej oraz jego oznak i objawów. Możesz również skierować pacjentów na stronę ADA poświęconą rakowi jamy ustnej. Rozważ możliwość umieszczenia w swoim gabinecie broszur na temat nowotworów jamy ustnej i gardła.
Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat raka jamy ustnej? Koniecznie zapoznaj się z kursami dotyczącymi raka jamy ustnej na ADA 2018 i zarejestruj się już dziś na spotkanie.
Na koniec warto pamiętać, że może to być bardzo trudna choroba dla pacjentów.