Co to jest "Oil Pulling"?

Oil Pulling jest tanim domowym środkiem zaradczym, który został zaprojektowany, aby czynić cuda dla swojego zdrowia. Ta starożytna ajurwedyjska praktyka, sięgająca około 3000 lat wstecz, polega na delikatnym zamiataniu oleju w ustach. Najczęściej używanymi olejami w tej naturalnej terapii są sezam, słonecznik i kokos. Wystarczy wziąć łyżkę stołową olejku i płukać nim usta przez około 15-20 minut, a następnie wypluć go. Zaleca się, aby robić to na pusty żołądek, aby uniknąć mdłości.1

Istnieje kilka rzekomych korzyści związanych z tą prostą praktyką, w tym usunięcie:

  • Płytka nazębna
  • Nieświeży oddech
  • Toksyny

Wiadomo również, że łagodzi on bóle szczęk i leczy kaca.1

Ale czy wszystkie korzyści płynące z przeciągania oleju można zweryfikować lub poprzeć dowodami naukowymi? Jakie są niektóre z rzeczy, o których potencjalni poszukiwacze ropy naftowej muszą wiedzieć przed rozpoczęciem reżimu? Czytaj dalej!

Nie można wymienić nici dentystycznej i szczotki

Głównym celem szczotkowania i nitkowania jest usunięcie płytki nazębnej i resztek jedzenia uwięzionych w szczelinach między zębami. Płytka nazębna i resztki jedzenia muszą być usuwane mechanicznie, albo w ramach pielęgnacji domowej, albo za pomocą profesjonalnych narzędzi czyszczących używanych przez stomatologa lub higienistkę jamy ustnej.

Chociaż istnieją badania, które twierdzą, że wyciąganie oleju przynosi korzyści w zapobieganiu próchnicy i zapaleniu dziąseł, nie oznacza to, że wyciąganie oleju może być traktowane jako substytut domowej pielęgnacji jamy ustnej, takiej jak szczotkowanie i nitkowanie zębów lub profesjonalne sprzątanie w gabinecie dentystycznym. Pękanie oleju, choć korzystne w rozcieńczaniu substancji lepkiej płytki nazębnej w taki sposób, że jest ona mniej podatna na przyklejanie się do zębów, nie pomaga w usuwaniu płytki nazębnej lub resztek jedzenia, które uwięzione są w zębach.

A Zamiennik płynu do płukania ust

W ustach są miliardy bakterii, ale nie wszystkie są złe. Dobre bakterie w jamie ustnej działają jako naturalna obrona organizmu przed chorobami dla dobra naszego stomatologa, jak również dla ogólnego zdrowia. Wiele marek płynów do płukania jamy ustnej twierdzi, że eliminują 99% zarazków, co oznacza, że niezmiennie wyrzucają dziecko (dobre bakterie) z kąpielą (złe bakterie).

Wyciąganie olejku jest uważane za naturalną alternatywę dla "wyciągania" z jamy ustnej złych bakterii i wypluwania ich w oleju.2 Olejek kokosowy, znany ze swoich właściwości antybakteryjnych, jest w stanie przyciągnąć wszystkie złe bakterie do jamy ustnej - tak samo jak woda posiada fizyczne właściwości kohezji, które sprawiają, że jest skuteczna jako środek czyszczący.2

Nie jest środkiem leczniczym.

Olejowanie jest tradycyjnym sposobem leczenia dolegliwości dentystycznych i medycznych, w tym próchnicy zębów, chorób dziąseł, nieświeżego oddechu, zespołu suchości w jamie ustnej, astmy, bezsenności, zakrzepicy, problemów z sercem, cukrzycy i białaczki.2 Należy jednak zauważyć, że środowisko naukowe nie popiera większości swoich stwierdzeń dotyczących zdrowia i stomatologii, podczas gdy pozytywne badania nad praktyką ajurwedyjską są nadal bardzo ograniczone ze względu na wielkość próby i dane demograficzne.2

Czy nie wybiela zębów

Po raz kolejny, korzyści płynące z usuwania plam z oleju są bardziej słychać - sprzedawany przez słynne gwiazdy Hollywood, jak Gwyneth Paltrow - niż na podstawie rzeczywistych dowodów klinicznych. Jako środek do czyszczenia zębów, nie ma dowodów na to, że wyciąganie oleju rozjaśnia zęby bardziej niż powiedzmy grzebiąc w wodzie. Prosta skala i czysty w gabinecie dentystycznym usunie więcej plam na zębach niż regularne wyciąganie oleju mogłoby kiedykolwiek pomóc osiągnąć. Oczywiście, aby usunąć więcej uporczywych przebarwień, Zoom wybielanie zębów jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem.

Socialmedia

Warte uwagi

Leczenie diastemy – metody

Diastema – przez jednych kochana, przez innych znienawidzona przerwa między jedynkami. Wiele osób z dumą prezentuje swoją przerwę i uważają, że to element, który ich doskonale...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .