Czym jest stomatologia estetyczna?

We współczesnych czasach stomatologia estetyczna to połączenie wielu działań, które wchodzą w zakres stomatologii zaczynając od stomatologii zachowawczej przez protetykę, ortodoncję i zabiegi periodontologiczne czy profilaktyczne. Wszystkie służą poprawie kolorytu, kształtu, ustawienia zębów, ale również wyglądu przez uzupełnianie braków zębowych albo leczenie wad zgryzu, które będą wpływać na proporcje twarzy pacjenta.

Z jakimi problemami zgłaszają się zatem pacjenci chcący poprawić wygląd swoich zębów?

Przyczyn nieestetycznego wyglądu zębów może być bardzo wiele. Mogą być to przebarwienia zębów związane z dietą pacjenta, chorobami ogólnoustrojowymi, przyjmowanymi lekami, nałogami, bądź też niewystarczającej higieny jamy ustnej czy ze względu na uwarunkowania genetyczne. Stare, nieszczelne wypełniania stomatologiczne na kilku powierzchniach tych samych zębów, próchnica wtórna pod wypełnieniami, zły wybór koloru wypełnień czy ich przebarwienia także skutkują złym wyglądem zęba. Wady zgryzu stanowią osobna grupę przyczyn ortodontycznych zęby stłoczone źle ustawione wobec siebie będą zaburzać prawidłowe rysy twarzy, stawiają predyspozycje do odkładania złogów nazębnych i tworzenia ubytków próchnicowych. Kamień oraz osad zalegający na powierzchniach zębów z czasem ma ciemne zabarwienie i powoduje stany zapalane dziąseł oraz przyzębia, sprawia, że może prowadzić do odsłonienia korzeni zębów i złego wyglądu tkanek miękkich otaczających zęby.

Wybielanie zębów

Co w takich sytuacjach może zaproponować lekarz dentysta?

W zależności od przyczyny problemu z jakim pacjent się zgłasza po zebraniu wywiadu i dokładnym badaniu w gabinecie stomatologicznym będzie można wybierać spośród licznych możliwości poprawy uśmiechu. W przypadku ubytków próchnicowych i nieszczelnych wypełnień będzie to odtworzenie koloru i kształtu zębów naturalnych z pomocą współczesnych materiałów kompozytowych bądź jeśli ilość zachowanych tkanek własnych nie będzie wystarczająca, wykonuje się licówki i korony porcelanowe. Leczenie wad zgryzu za pomocą aparatów ortodontycznych będzie zajmować sporo czasu, wymaga sporej dyscypliny, jednak daje świetne efekty. Bardzo często stomatologiczne zabiegi profilaktyczne pozwalają pozbyć się problemów z przebarwieniami zębów. Usunięcie złogów z pomocą piaskowania i skalingu nie tylko przywraca zębom naturalny kolor, ale także będzie walczyć ze stanami zapalnymi dziąseł, który może wynikać z płytki nazębnej.

Czy jest to zabieg bezpieczny i dla każdego? Na czym on polega?

Wybielanie to inaczej utlenianie przebarwień jakie pojawiały się na powierzchni zęba albo przy zębach martwych wewnątrz jamy zęba. Nie każdy się będzie do tego zabiegu kwalifikuje. Wybielanie nie będzie odpowiednie dla osób poniżej 18 roku życiu, u kobiet w ciąży czy osób, które mają dużą nadwrażliwość zębów. W przypadku gdy ząb jest martwy wybielanie realizuje się w czasie jednej wizyty. Trzeba pamiętać, że wybielanie może przynieść skutku uboczne, może pojawić się nadwrażliwość zębów czy problem z podrażnieniami dziąseł.

Socialmedia

Warte uwagi

Najlepsza żywność na 30, 40 i 50 lat

Zaktualizowano: 2/19/2020Twoje ciało zmienia się wraz z upływem życia, więc zmieniają się również jego potrzeby żywieniowe. Świetny artykuł na Health.com wymienia potrzeby żywieniowe...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .