Jak dentyści i opiekunowie mogą pomóc pacjentom z demencją w czyszczeniu zębów

Udostępnij:

 

Demencja jest chorobą powszechnie występującą u osób powyżej 65 roku życia, która powoduje upośledzenie zdolności poznawczych, umiejętności komunikacyjnych oraz zdolności rozumienia i zapamiętywania. Seniorzy cierpiący na demencję są bardziej narażeni na choroby zębów, co może prowadzić do problemów finansowych i zagrażających życiu problemów zdrowotnych, jeśli nie są leczone.

Z tego powodu ważne jest, aby osoby z demencją regularnie korzystały z opieki stomatologicznej. Staje się to jednak wyzwaniem, jeśli osoby te nie rozumieją lub nie są świadome znaczenia pielęgnacji jamy ustnej.

1. W gabinecie - porady dla stomatologów

Lęk może łatwo ujawnić się w gabinecie dentystycznym, sprawiając, że praca higienistki nie ogranicza się tylko do zębów. Dentysta, który leczy osobę z demencją, musi wiedzieć, jak najlepiej pomóc pacjentowi w uzyskaniu pozytywnych doświadczeń podczas leczenia.

  • Zdjęcie autorstwa Jess Pac / CC-BY Komunikuj się z troską. Sposób, w jaki komunikujesz się z pacjentem z demencją jest bardzo ważny. Używaj ostrożnych terminów - utrzymuj je w prostocie, tak aby miały sens dla pacjenta, łagodząc wszelkie obawy i dezorientację, które mogą się pojawić. Należy używać łagodnego tonu głosu. Należy używać wizualnych i werbalnych wskazówek, aby zakomunikować, co się robi lub jakie działania chciałoby się, aby pacjent podjął. Jeśli to możliwe, zawsze demonstruj. Stosuj pozytywne wzmocnienie. Kto nie lubi uśmiechu, skinięcia głową lub kciuka w górę? Utrzymuj spokojną i bezpieczną atmosferę. Chcesz, aby Twoi pacjenci czuli się bezpiecznie i pewnie podczas wizyty w gabinecie. Poniżej wymieniono kilka sposobów, jak to osiągnąć: Wielu dentystów używa wózków inwalidzkich, które mają pacjenci z demencją, jako krzesła w gabinecie, ponieważ wiele z nich można odchylić do tyłu. Odwróć ich uwagę od martwienia się o jamę ustną. Daj im coś do potrzymania, jeśli są niespokojni. Możesz nawet spróbować coś im zaśpiewać! Sedacja jest opcją, ale nie jest zalecana, ponieważ pacjenci mają już delikatną sytuację zdrowotną. Inne pomocne wskazówki Zachowaj rutynowy czas i miejsce wizyty u dentysty, aby zmniejszyć zamieszanie. Poproś dentystę i higienistki o przedstawienie się i określenie czynności, które zamierzają wykonać - zanim cokolwiek zrobią. Pacjent może być najbardziej otwarty na zabiegi pielęgnacyjne bezpośrednio po posiłku. Zawsze zachowuj spokój i bądź uprzejmy. Mary McNally ujęła to w ten sposób:
"Myślę, że po prostu musisz zachować spokój. To znaczy, ci ludzie są chorzy. Potrzebują Twojej pomocy. Nie robią tego, żeby sprawić problem. Robią je, ponieważ mają zaburzenia funkcji poznawczych i podupadają na zdrowiu".

2. W domu - porady dla opiekunów

Zdjęcie autorstwa aarona gilsona / CC-BY-NC-ND

Jeśli jesteś opiekunem osoby z demencją, codzienna dbałość o jej zęby jest bardzo ważna. Może być jednak trudno wiedzieć, jak pomóc tej osobie i kiedy będzie ona potrzebowała pomocy w czyszczeniu zębów.

  • Opieka we wczesnych stadiach. We wczesnych stadiach demencji, opiekun powinien pozwolić osobie chorej na samodzielne dbanie o nawyki dentystyczne - pod nadzorem. Ważne jest, aby śledzić, kiedy i jak dobrze dana osoba dba o zęby, aby monitorować, kiedy może potrzebować pomocy. Osoba ta może potrzebować demonstracji, aby robić to prawidłowo. Pomocne będzie używanie pasty do zębów o wysokim stężeniu fluoru.
  • Opieka w późniejszych stadiach. W późniejszych stadiach demencji osoba nie będzie w stanie pamiętać lub wykonywać swoich nawyków dentystycznych tak dobrze, jak wcześniej. W pewnym momencie opiekunowie będą musieli wkroczyć do akcji, aby utrzymać zdrowe zęby. Dentyści mogą mieć dobre sugestie, jak utrzymać zęby tej osoby w czystości. Powszechnym sposobem czyszczenia czyichś zębów jest stanie za osobą siedzącą, trzymanie jej głowy jedną ręką i szczotkowanie zębów drugą. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy używać suchej szczoteczki i pasty do zębów - wielkości mniej więcej ziarnka grochu. Dobrze jest zaplanować ewentualne nagłe wypadki stomatologiczne, rozmawiając z dentystą prowadzącym rutynowe kontrole.
  • Rozpoznaj problemy stomatologiczne. Możesz być w stanie stwierdzić, czy dana osoba ma problemy stomatologiczne poprzez:
  • Odrzucanie jedzenia - zwłaszcza zimnego lub twardego Pociąganie za twarz lub usta Odmowa założenia protezy Jęczenie, krzyczenie lub niepokój niespokojny sen Wycofanie się z regularnych zajęć Agresywność
  • Leczenie. Jeśli osoba, którą się opiekujesz potrzebuje opieki stomatologicznej, leczenie będzie się różnić w zależności od stanu zdrowia zębów i stanu zdrowia psychicznego. Opcje będą się zmieniać w zależności od stanu pacjenta, dlatego najlepiej skonsultować się z profesjonalistą w sprawie najskuteczniejszego leczenia.

Pomoc i opieka nad osobą z demencją jest niezwykle ważna i warta zachodu. Z pomocą stomatologów i opiekunów, osoby z demencją mogą uniknąć większych problemów, takich jak choroby jamy ustnej.

Jakie są Twoje rady dotyczące pomocy osobie z demencją w zakresie potrzeb związanych z jamą ustną?

Socialmedia

Warte uwagi

Zgrzytanie zębami z powodu Brexitu i upałów?

Czy zgrzytasz zębami w nocy?Jeśli odpowiedziałeś "nie", to czy jesteś pewien? Wiele osób zgrzytających zębami nie jest nawet świadomych, że to robi, i jest zdumionych pozornie...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .